StoryEditor

Protest rolników: Premier Tusk jest chory - nie będzie rozmowy o konkretach, tylko spotkanie techniczne z Grabcem

Mija kolejny tydzień rolniczych protestów, które z racji natłoku prac polowych są mniej intensywne. Rolnicy od dawna zabiegają o kolejne spotkanie z premierem Donaldem Tuskiem, aby usłyszeć wreszcie konkrety na temat realizacji swoich postulatów. To miało się odbyć w niedzielę 14 kwietnia, ale premier zachorował i rolnicy spotkają się tylko z prawą ręką szefa rządu Janem Grabcem.
13.04.2024., 20:03h

Pierwotnie spotkanie protestujących rolników z szefem rządu miało się odbyć w czwartek 11. kwietnia, ale premier je odwołał z uwagi na inne, pilne spotkania. Tego dnia do Polski przyjechała m. in. premier Estonii i Szef Rady Europy. Rolników umówiono więc na niedzielę 14 kwietnia.

Rolnicy ustalili skład delegacji do premiera

Tydzień temu protestujący rolnicy zrzeszeni w Ruchu Młodych Farmerów spotkali się by ustalić skład delegacji na spotkanie z premierem Tuskiem. Ustalono, że do Warszawy pojadą:

  • Hubert Ojdana,
  • Damian Murawiec,
  • Grzegorz Majewski,
  • Emil Lemański,
  • Szymon Statkiewicz,
  • Sebastian Dziamski

Na spotkaniu mieli się pojawić także inni przedstawiciele protestujących rolników w składzie podobnym jak podczas poprzednich Szczytów Rolniczych z szefem rządu.

Premier jest chory - rozmowy o konkretach nie będzie

Jednak w sobotę 13 kwietnia rano Oddolny Ogólnopolski Protest Rolników na swoim profilu na Facebook poinformował, że spotkania z premierem Donaldem Tuskiem nie będzie z uwagi na jego stan zdrowia. Szef rządu bowiem zachorował na zapalenie krtani.

- Zmianie ulega termin spotkania przedstawicieli Oddolnego Ogólnopolskiego Protestu Rolników z Prezesem Rady Ministrów - Donaldem Tuskiem. Z informacji przekazanych przez Szefa Kancelarii Premiera wynika, że powodem zmiany terminu spotkania jest stan zdrowia Pana Premiera tj. z uwagi na - utrudniającą sprawną komunikację - zapalenie krtani - czytamy w komunikacie OOPR.

Zamiast premiera Tuska - szef KPRM Jan Grabiec

Jednocześnie rolnicy przekazali, premier podtrzymuje wolę spotkania z przedstawicielami OOPR. Nim do tego dojdzie spotkanie techniczno - przygotowawcze z rolnikami chce odbyć szef KPRM i prawa ręka premiera Jan Grabiec.

- W najbliższych dniach, z inicjatywy Szefa Kancelarii Premiera - Pana Ministra Jana Grabca odbędzie się jego spotkanie z przedstawicielami OOPR. Spotkanie będzie miało charakter techniczno-przygotowawczy. Bezpośrednio po spotkaniu zostanie sporządzona notatka która zostanie Państwu przekazana - czytamy w komunikacie OOPR.

Rolnicy: Znów jesteśmy lekceważeni!

Do informacji z KPRM pzrekazanej przez Oddolny Ogólnopolski Protest Rolników odniosła się organizacja Rola Wielkopolski na swoim profilu na FB. Jej zdaniem rolnicy są znów lekceważeni przez rząd.

- Spotkania z premierem nie będzie! Początkowo premier wyznaczył termin spotkania z przedstawicielami oddolnych protestów na 11 kwietnia, następnie zostało przełożone na 14 kwietnia. Dziś jednak dowiadujemy się, że Pan premier nie spotka się jednak osobiście z rolnikami. Jak widać do wyborów były stwarzane pozory chęci dialogu i rozwiązania problemów, a teraz jesteśmy znów lekceważeni - czytamy we wpisie na FB Rola Wielkopolski.

Nie ma rozporządzenia w sprawie dopłat do zbóż

O tym, że coś "się zacięło" w rządowej machinie, która miała wypracowywać rozwiązania zgodne z rolniczymi postulatami świadczy także sprawa dopłat do zbóż, który obiecano rolnikom miesiąc temu w ramach tzw Uzgodnień w Jasionce. Od tego czasu poznaliśmy tylko proponowane stawki dopłat. Natomiast nadal nie ma rozporządzenia, które je wprowadza oraz ustala wszystkie zasady przyznawania i wypłacania tej pomocy dla rolników. 

Zapowiedź tego projektu pojawiła się w piątek 12 kwietnia na stronie KPRM, ale zawiera zaledwie kilka ogólnych wzmianek. projektu w RCL nadal nie ma, a nie przygotowuje go - jak się spodziewano - wiceminister Michał Kołodziejczak, a wiceminister Stefan Krajewski.

image

Dopłaty do zbóż 2024: Miał być projekt rozporządzenia a jest zapowiedź - czy rolnicy będą zadowoleni?

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. maj 2024 13:13