Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Buraki cukrowe>

Feromony w walce z szarkiem komośnikiem

Metoda ochrony roślin oparta o feromony to jeden z najbardziej selektywnych sposobów ograniczania i monitorowania szkodników. Skuteczna okazuje się także w zwalczaniu szarka komośnika.

Tomasz Czubiński8 maja 2019, 09:41
Feromony to substancje zapachowe, niewyczuwalne zwykle ludzkim powonieniem, które mają oddziaływanie płciowe. Wydzielają je samce lub samice określonego gatunku w celu przywabienia płci przeciwnej. Są one wydzielane w niezwykle małych stężeniach i dla organizmów naziemnych unoszą się w powietrzu. Dzięki nim na stosunkowo dużym ternie zwykle małe owady są wstanie odnaleźć partnera płciowego. Dochodzi do kopulacji i może pojawić się kolejne płodne pokolenie.

Feromony mają bardzo selektywne oddziaływanie. Każdy gatunek wydziela inne. Dzięki temu nie ma wabienia gatunków bardzo blisko spokrewnionych, których ewentualne kojarzenie nie doprowadziłoby do pojawienia się płodnego potomstwa.

Właściwość feromonów wykorzystywana jest od wielu lat w ochronie roślin - szczególnie ogrodniczych i sadowniczych. W uprawach rolniczych nabierają ostatnio znaczenia w celu monitoringu śmietki kapuścianej w rzepaku. Pułapki, np. lepowe czy mechaniczne odławiające osobniki wyposaża się w emiter feromonu. Jest to jakiś fizyczny obiekt nasączony zapachem - feromonem. Pod wpływem wiatru czy różnicy ciśnień zapach uwalnia się z emitera i roznosi po okolicy. Owady oszukane tym zapachem przylatują lub przychodzą do miejsca wydzielania zapachu a tam wpadają w pułapkę mechaniczną czy przyklejają się do lepu.

Działanie pułapki feromonowej ma dwa cele. W zależności od nasilenia owada, przy małym jego występowaniu dochodzi do ograniczenia populacji czy całkowitego jej zniszczenia w okolicy. Jednak najczęściej nie jest to wystarczająca metoda. Dlatego wykorzystuje się pułapki jako narzędzie sygnalizujące. Odłowienie pierwszych osobników w pułapce jest sygnałem do sprawdzenia progu szkodliwości i wykonania zabiegu chemicznego.

KSC S.A. informuje, że do monotoringu szarka komośnika sprowadza feromony z węgierskiego Plant Protection Institute MTA ATK Budapest. To nowatorska metoda stosoana w Polsce po raz pierwszy.

tcz


Picture of the author
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)