StoryEditor

Ceny bydła: zawirowania na rynku. Stawki za jakość się bronią

Zakłady ubojowe postanowiły w tym tygodniu nieco podnieść ceny. Na rynku rozpoczyna walkę nowy gracz. Czy to strach o utratę dostawców? 
07.02.2023., 11:02h

Z danych Meat Market Observatory (23-29.01.2023) wynika, że średnie unijne stawki za bydło wszystkich kategorii w klasie R, spadły z poziomu 5,11 euro/kg do 5,08 euro/kg. Według tych samych źródeł w Polsce ceny polskiej wołowiny także spadły z 4,85 euro/kg do 4,78 euro/kg.  

Ceny byków w Niemczech według giełdy VEZG nie zmieniły się. Popyt na buhaje jest trochę niższy niż zwykle, rośnie tylko zapotrzebowanie na krowy mięsne. Na brak zmian na rynku wpływa także niższy popyt na mięso drobne. 

Na krajowym rynku małe zamieszanie

Tym razem rynek w kraju rządzi się własnymi prawami, a nawet można powiedzieć własnym podwórkiem.
 
Według ZSRIR (ceny bydła MRiRW) wynika, że zakłady w zeszłym tygodniu płaciły 10,66 zł/kg wagi żywej za bydło ogółem, za byki w wieku 12-24 mcy 11,53 zł/kg, za jałówki 11,45 zł/kg a za krowy 8,68 zł/kg. Warto zaznaczyć, że są to jedynie średnie ceny, dlatego warto znać rzeczywiste widełki. Na rynku jak wiadomo najwięcej jest byków hf, za nie ubojnie płacą najmniej, średnio 12 -13 zł/kg w wadze żywej, ale zupełnie inaczej ma się sprawa buhajów czystorasowych lub mieszańców mięsnych, za nie rolnik otrzyma 14 zł/k...

Pozostało 75% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
06. grudzień 2023 17:14