Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Bydło>Bydło mięsne>

Krajowe ubojnie tylko na to czekały…

Obrazek

Niestety po ostatniej skokowej obniżce cen tuczników w Niemczech w tym tygodniu nasi zachodni sąsiedzi znowu obniżyli oficjalny cennik – tym razem o 4 eurocenty/kg wagi poubojowej w klasie E. Krajowi skupujący dosłownie na to czekali i automatycznie obcięli przynajmniej po 20 gr/kg żywca.

Jan Bromberek21 września 2017, 17:32
Jeszcze dwa tygodnie temu za naszą zachodnią granicą świnie w rozliczeniach poubojowych kosztowały 1,7 euro/kg, czyli po przeliczeniu na złotówki było to ponad 7,2 zł/kg w klasie E i ok. 5,5-5,6 zł/kg żywca.

Minęło kilka dni i cena za Odrą spadła w sumie o 12 eurocentów osiągając poziom 1,58euro/kg w kl. E bliski tegorocznego minimum, które notowaliśmy w marcu br. Na krajowym podwórku ceny za żywiec spadły nawet do 4,5 zł/kg netto, a przy większych odstawach do 5 zł/kg netto. Skąd takie obniżki, o których nieoficjalnie mówiono tuż przed ich zaistnieniem?

Pośrednicy w skupie trzody chlewnej podkreślają, że na naszym rynku nie ma zbyt wiele tuczników. To nasi zachodni sąsiedzi dyktują ten zły dla producentów scenariusz. W Niemczech mówi się o słabszym tempie eksportu wieprzowiny – głównie do Chin, mniejszym popycie krajowym oraz o wyższej podaży żywca. W zasadzie każdy z tych czynników dołożył swoją cegiełkę do zanotowanych spadków.

Nie ma także jednolitych opinii na temat przyszłości. Jedni twierdzą, że po tak dużej korekcie i wyhamowaniu skokowych zmian cen na tzw. małej giełdzie ISW przyjdzie stabilizacja z małą szansą na delikatne korekty w górę za 3–4 tygodnie. Inni uważają, że słabsze wyniki eksportowe europejskich producentów świń to efekt spowalniania chińskiej gospodarki, a to z kolei może wróżyć głębsze i bardziej długotrwałe przeceny.  jbr

Zobacz wszystkie ceny skupu świń w Twojej okolicy - sonda cenowa!Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Bromberek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)