StoryEditor

Producenci zwierząt walczą o zakaz wstępu dla aktywistów na czas epidemii

Hodowcy i producenci zwierząt zaapelowali do premiera i ministra zdrowia o wprowadzenie zaproponowanego przez resort rolnictwa zakazu wstępu aktywistów na teren gospodarstw rolnych podczas pandemii. Chodzi o zamrożenie w tarczy antykryzysowej art. 7 ust. 3 Ustawy o ochronie zwierząt. 
23.04.2020., 10:04h
Wyżej wymienione przepisy od dawna budzą kontrowersje, bo zezwalają na odbiór zwierzęcia m.in. przez przedstawicieli organizacji zajmujących się ochroną zwierząt. W praktyce oznacza to, że grupa kilku osób, która założy stowarzyszenie, wpisując w statut ochronę zwierząt może wejść do gospodarstwa i ocenić stan zwierząt. Jeśli w opinii takiego aktywisty zdrowie lub życie zwierzęcia jest zagrożone, ma prawo je odebrać właścicielowi. Pseudoekolodzy oczywiście nadużywają tych przepisów i nawet w czasach epidemii koronawirusa wchodzą do gospodarstw.


Zablokować aktywistówDlatego ministerstwo rolnictwa zaproponowało zmianę prawa w tym zakresie, by na czas pandemii zakazać aktywistom wstępu do gospodarstw rolnych. 

Pomysł ten popierają organizacje zrzeszające hodowców i producentów zwierząt. Dlatego wystąpiły do premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego z prośbą o zamrożenie w tarczy antykryzysowej art. 7 ust. 3 Ustawy o ochronie zwierząt. 

- Proponowane zmiany mają na celu przede wszystkim zagwarantowanie w okresie epidemii bezpieczeństwa zdrowia i życia rolników, hodowców oraz właścicieli zwierząt. ...
Pozostało 74% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Kamila Szałaj
Autor Artykułu:Kamila Szałaj Redaktorka portalu tygodnik-rolniczy.pl i Tygodnika Poradnika Rolniczego. Kamila Szałaj jest ekspertką z zakresu polityki rolnej w Polsce oraz rynków rolnych. Specjalizuje się także w kwestii dopłat bezpośrednich i dotacji dla rolnictwa. Podejmuje też tematy dotyczące bezpieczeństwa w rolnictwie oraz interwencji w obronie rolników. Zdobyła 1. miejsce w ogólnopolskim konkursie KRUS „W rolnictwie można pracować bezpieczniej”. W 2018 roku odznaczona przez ministra rolnictwa medalem Zasłużony dla Rolnictwa.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. maj 2024 23:49