StoryEditor

Rekordowo wysokie ceny skupu mleka i rekordowo wysokie koszty jego produkcji

Ceny skupu mleka na historycznie wysokich poziomach. Ale niestety zyski rolników pożerają rosnące koszty produkcji. Jakie są największe problemy producentów mleka?
12.10.2022., 20:10h

Z przedstawionych na sejmowej komisji rolnictwa danych wynika, że wszyscy kluczowi światowi producenci mleka wykazali od stycznia do lipca 2022 r. spadek jego produkcji w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. I tak w Australii było to 6,9%, w Nowej Zelandii -5,5%, w Wielkiej Brytanii -1,7%, w USA -0,6% oraz w UE -0,5%. Łączna, globalna produkcja mleka wyniosła w tym czasie 169,5 mln ton, o 1% poniżej poziomu odnotowanego przed rokiem.

- Dzisiaj na rynkach europejskich i światowych dominuje popyty nad podażą – mówił wiceminister rolnictwa Janusz Kowalski na posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa. 

Krajowy skup mleka w 2022 roku

Na tle spadkowych tendencji w produkcji mleka na świecie, Polska wyróżnia się pozytywnie. Skup mleka w Polsce w lipcu 2022 r. wykazał najwyższy wzrost wśród państw członkowskich UE (+62 mln kg; +5,8% r/r). Jednocześnie w okresie styczeń-lipiec 2022 r. krajowy skup był wyższy o 2,4% od ilości mleka skupionego od stycznia do lipca 2021 r.

Ceny skupu mleka w Polsce

- W efekcie utrzymującej się na rynkach światowych dobrej koniunktury, ceny przetworów mlecznych osiągają historycznie wysokie poziomy, co z kolei ...

Pozostało 70% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. kwiecień 2024 14:59