StoryEditor

Ceny rzepaku stanęły w miejscu

W tym tygodniu na rynku rzepakowym jest stabilnie. W czwartek (16.04.2020 r.) cena na Matifie w kontraktach na maj była dokładnie taka sama jak przed tygodniem i wynosiła 371 euro/t. Przetwórcy w swoich kalkulacjach przechodzą do bazy cen sierpniowych, a tu rzepak jest 2,25 euro/t tańszy. Złotówka jest na podobnym poziomie, bo aktualny kurs w stosunku do euro wacha się pomiędzy 4,53–4,54.
16.04.2020., 14:04h

Cen rzepaku w żaden sposób nie chcą wspierać ceny ropy. Arabia Saudyjska i Rosja porozumiały się w sprawie cięcia wydobycia dziennego o 9,7 mln baryłek na dzień. Następnie do porozumienia dołączyły USA, Kanada i Brazylia deklarując ograniczenie swojego wydobycia o 3,7 mln baryłek dziennie. Tak więc łącznie z OPEC+ to jest już 13,4 mln, a uwzględniając faktyczne cięcia w Arabii i Rosji, może być to nawet 15 milionów baryłek dziennie. Na świecie codziennie wydobywanych jest około 100 milionów baryłek ropy naftowej, obecnie więc mamy do czynienia z największym ograniczeniem produkcji ropy naftowej w historii. Pomimo tego faktu ceny ropy dalej są na rekordowo niskim poziomie. Na giełdach za ropę Brent płaci się obecnie 28,5 dolara za baryłkę, a za ropę WTI poniżej 20 dolarów.

 

Z rynku innych oleistych także nie ma wsparcia dla cen rzepaku, bowiem rynek oleju palmowego jest obecnie w rozkroku pomiędzy mniejszym zużyciem na biopaliwa, a stratami zbiorów powodowanych utrudnieniami logistycznymi spowodowanych decyzjami o przeciwdziałaniu rozprzestrzenianiu się koronawirusa w krajach największych producentów.

Dlatego ceny rzepaku na gie...

Pozostało 59% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
04. grudzień 2023 15:05