Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Newsletter rynkowy>Ceny rzepaku>

Orlen zajmie się produkcją oleju rzepakowego?

Obrazek

W ostatnich dniach grudnia, przetwórców rzepaku w Polsce zelektryzowała wiadomość o zakupie przez Orlen byłej cukrowni w Kętrzynie. Celem zakupu ma być postawienie tam nowoczesnego zakładu produkcji oleju rzepakowego.

dr Juliusz Urban5 stycznia 2021, 13:00

Zakup terenu byłej cukrowni w Kętrzynie przez Orlen to efekt licytacji komorniczej działek należących do spółki Eco–Brasco. Na liście jej wierzycieli byli zmarły w 2013 roku Aleksander Gudzowaty, kluczowa postać branży energetycznej i paliwowej w Polsce, a także Skarb Państwa, miasto Kętrzyn i kilku mniejszych wierzycieli.

Przed laty kętrzyńska cukrownia była jednym z największych zakładów pracy na Warmii i Mazurach, zatrudniano tam 250–300 pracowników, a w okresach wzmożonej kampanii ilość zatrudnionych dochodziła nawet do 500 osób.

Cukrownia została sprywatyzowana przez polski Rolimpex Sp. z o.o. w 1995 r. 
W grudniu 1999 r. powstała spółka Cukrownia Kętrzyn-Rolimpex Sp. z o.o.

W 2000 r. Rolimpex sprzedał cukrownię fimie Danisko, a ta odsprzedała ją do British Sugar Overseas (BSO). Po przejęciu cukrowni produkcję znacznie ograniczono, a w końcowym etapie zaprzestano przerobu buraków cukrowych i zamknięto w 2001 r. Dziś kętrzyńska cukrownia, to plac i parę zrujnowanych budynków, ale lokalne władze liczą na to, że już niebawem na tereny po cukrowni powróci przemysł przetwórstwa rolnego. Tak potężny inwestor jest gwarantem inwestycji mającej charakter trwałego i długofalowego przedsięwzięcia.

W Kętrzynie ma powstać najnowocześniejszy w Polsce zakład zajmujący się produkcją oleju rzepakowego. Obecnie projekt jest w fazie analiz. Spółka wstępnie planuje zatrudnienie tam kilkudziesięciu osób, a jego produkcja umożliwiłaby zwiększenie bezpieczeństwa oraz stabilności dostaw oleju rzepakowego na potrzeby Orlenu i częściowe uniezależnienie się spółki od innych dostawców.

Po fabryce ADM w Czerninie (przejętej w 2011 r. od spółki Elstar Oils S.A.) byłby to drugi zakład przetwórczy rzepaku na północy Polski, co może ułatwić rolnikom z Pomorza, Warmii i Mazur sprzedaż wyprodukowanego tam rzepaku, bo od dwóch lat, gdy eksport rzepaku jest na niskim poziomie, oferowane tam ceny skupu są niższe niż w innych regionach kraju.

Juliusz UrbanPicture of the author
Autor Artykułu:dr Juliusz Urban
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)