StoryEditor

Orlen zajmie się produkcją oleju rzepakowego?

W ostatnich dniach grudnia, przetwórców rzepaku w Polsce zelektryzowała wiadomość o zakupie przez Orlen byłej cukrowni w Kętrzynie. Celem zakupu ma być postawienie tam nowoczesnego zakładu produkcji oleju rzepakowego.
05.01.2021., 12:01h

Zakup terenu byłej cukrowni w Kętrzynie przez Orlen to efekt licytacji komorniczej działek należących do spółki Eco–Brasco. Na liście jej wierzycieli byli zmarły w 2013 roku Aleksander Gudzowaty, kluczowa postać branży energetycznej i paliwowej w Polsce, a także Skarb Państwa, miasto Kętrzyn i kilku mniejszych wierzycieli.

Przed laty kętrzyńska cukrownia była jednym z największych zakładów pracy na Warmii i Mazurach, zatrudniano tam 250–300 pracowników, a w okresach wzmożonej kampanii ilość zatrudnionych dochodziła nawet do 500 osób.

Cukrownia została sprywatyzowana przez polski Rolimpex Sp. z o.o. w 1995 r. 
W grudniu 1999 r. powstała spółka Cukrownia Kętrzyn-Rolimpex Sp. z o.o.

W 2000 r. Rolimpex sprzedał cukrownię fimie Danisko, a ta odsprzedała ją do British Sugar Overseas (BSO). Po przejęciu cukrowni produkcję znacznie ograniczono, a w końcowym etapie zaprzestano przerobu buraków cukrowych i zamknięto w 2001 r. Dziś kętrzyńska cukrownia, to plac i parę zrujnowanych budynków, ale lokalne władze liczą na to, że już niebawem na tereny po cukrowni powróci przemysł przetwórstwa rolnego. Tak potężny inwestor jest gwarantem inwestycji maj...

Pozostało 46% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
11. grudzień 2023 13:27