StoryEditor

Przez olej do nasion, a i tak zdecyduje pogoda. Kierunek rozwoju rynku oleistych

Obecnie uwaga rynku skupiona jest na warunkach pogodowych w Ameryce Południowej, gdzie zbiory soi trwają pełną parą i to właśnie one zdecydują o kierunku rozwoju rynku oleistych w najbliższej przyszłości.
21.02.2024., 14:10h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Rywalizacja w olejach roślinnych na świecie
  • Zbiory soi w Argentynie powyżej 50 mln t?
  • Soja najtańsza od 3 lat!
  • Mniej rzepaku za rok?
  • Spadki też w rzepaku
  • Rynkowe realia

W surowcach do produkcji olejów roślinnych w tym sezonie panuje wyraźna tendencja spadkowa. Rzepakowego rynku nie wspierają dane płynące ze świata najważniejszych uczestników olejowego rynku, a nawet mniej optymistyczna prognoza zbiorów rzepaku w UE na nadchodzący sezon.

Rywalizacja w olejach roślinnych na świecie

Za najpopularniejszy olej roślinny na świecie, uważany jest olej palmowy, a na drugim miejscu jest olej sojowy. Dopiero potem mówi się o oleju słonecznikowym i rzepakowym. Według szacunków OECD-FAO Indonezja i Malezja wytwarzają 81% globalnej produkcji oleju palmowego. Już w styczniu największy światowy importer – Indie, ograniczył import oleju palmowego o 12% do 787 tys. t, co będzie miało wpływ na notowania.

Wiodącymi na świecie producentami oleju sojowego są Chiny, USA i Brazylia. Eksperci Oil World uważają, że światowy eksport oleju sojowego w sezonie 2023/2024 może spaść do 11,5 mln t, o 0,5 mln t w stosunku do poprzedniego sezonu i aż 1,5 mln t poniżej sezonu 2021/2022. Popyt ze strony Chin, największego na świecie importera soi, słabnie i wywiera presję na ceny oleju sojowego.

Zobacz także: Ceny rzepaku: soja zaczyna wypierać rzepak z rynku oleistych

Światowa produkcja oleju słonecznikowego w sezonie 2023/24 jest szacowana przez USDA na 21,6 mln t. Ukraina w tym sezonie dostarczy na rynki zagraniczne 6,07 mln ton oleju, a według Oil World eksport oleju słonecznikowego z Rosji w sezonie 2023/24 może osiągnąć 4,4 mln t. Obecnie dostawy oleju słonecznikowego z Morza Czarnego są utrudnione, co zwiększa koszty i czas transportu. Obniżenie ceł na olej i słonecznik przez Turcję przyczyni się do wzrostu importu do tego kraju, zarówno z Rosji, jak i Ukrainy.

Liderami w zbiorach rzepaku są Unia Europejska, Kanada, Chiny, Indie, Australia, Rosja i Ukraina. Te właśnie kraje odpowiadają za ponad 90% światowej produkcji rzepaku. Najnowsza prognoza USDA produkcji oleju rzepakowego na świecie wskazuje na 33,4 mln t, a w informacjach rynkowych coraz więcej się mówi o tym, że Ukraina zamiast eksportować rzepak zaczyna go przerabiać u siebie.

image

Rys. 2. Światowa produkcja najważniejszych olejów roślinnych

FOTO: Krajewska

Zbiory soi w Argentynie powyżej 50 mln t?

Już styczniowy raport podażowo-popytowy USDA, wskazał na większe niż dotychczas oczekiwano zbiory soi w Argentynie, które rosnąc miesięcznie o 2 mln t w stosunku do wcześniejszych bilansów mają wynieść zdaniem amerykańskich ekspertów nawet 50 mln t. Teraz te prognozy zaczynają potwierdzać dane krajowe.

Według Safras & Mercado powierzchnia uprawy soi w Argentynie w sezonie 2023/24 wyniosła 17,2 mln ha, w porównaniu z 16,8 mln ha, z sierpniowych prognoz ubiegłego roku. Argentyńscy analitycy prognozują, że krajowa produkcja wyniesie 49,6 mln t wzrastając o 1,1 mln t, w stosunku do wcześniejszych prognoz.

Jeszcze większe zbiory soi w Argentynie mogą być według giełdy w Buenos Aires. Z komunikatu z 26 stycznia br. wynika, że Argentyna względu na sprzyjającą pogodę spodziewa się zbiorów na poziomie 52,5 mln t.

Według analityków, w Chinach niższa konsumpcja i ograniczenie przez chiński rząd zawartości białka w paszach o 13%, w połączeniu z zachęcaniem do krajowych surowców, mogą doprowadzić do zmniejszenia uzależnienia od importu soi, co w nadchodzących miesiącach zapewne przełoży się na ceny.

image

Rys. 1. Zbiory soi, rzepaku i słonecznika

FOTO: Krajewska
Pozostało 63% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. kwiecień 2024 15:27