Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Newsletter rynkowy>Ceny rzepaku>

Rynek zasypany rzepakiem, szkoda że tak tanim

Obrazek

Kolejne obniżki cen rzepaku na giełdach odebrały nadzieję rolnikom, którzy odważyli się na jego tak długie przechowanie.

dr Juliusz Urban17 marca 2023, 07:41

Z tego artykułu dowiesz się:

 • jakie są notowania rzepaku na Matifie?
 • ile potaniał rzepak w ciągu tygodnia?
 • czy w Niemczech tańszy jest rzepak stary, czy nowy?
 • po ile skupują rzepak zakłady tłuszczowe, a po ile handlowcy?

Teraz widząc codzienne spadki, chcą ratować choć resztki zamrożonych w rzepaku pieniędzy i swoje zapasy wyprzedają. Coraz częściej słyszy się też głosy o tym, że rzepak z bieżącego sezonu będzie w gospodarstwach czekał aż do żniw. Czekanie na odwrócenie niekorzystnej rynkowej sytuacji może być dobrym rozwiązaniem, ale tylko dla tych którzy z jakiś to powodów nie liczą finansowania i kosztów oraz ryzyka długiego przechowywania.

Kontrakty na żniwa limitowane

Z nowymi zbiorami też jest pat, bo przy mocno rozdmuchanych procesach UOKiK związanych z naliczeniami kar za brak realizacji kontraktów i powoływanie się na przewagę kontraktową, koncerny nie bardzo chcą zawierać umowy z rolnikami. Bowiem twierdzą, że dostawcy indywidualni, gdy zawarte w nich ceny będą niekorzystne, to takich umów nie zrealizują. Dużo bezpieczniej jest im zawrzeć umowę z firmą handlową.

Ale przetwórcy są również ściskani kleszczami urzędu i swoich klientów, sieci handlowych, które teraz powszechnie odstępują z kolei od realizacji wcześniej zawartych kontraktów na olej spożywczy.
– Pamiętasz jak rolnicy chcieli za rzepak 4 tys. zł? – pyta zaopatrzeniowiec zakładów tłuszczowych. – No to my teraz niewiele więcej dostajemy za olej surowy – dopowiada i rzeczywiście ceny surowego oleju rzepakowego na Rotterdamie pospadały do ok. 950 €/t.

A ceny rzepaku dalej spadają

Spadki cen rzepaku na paryskiej giełdzie Matif nie mają końca, jeszcze w poprzednim tygodniu widzieliśmy przerwanie linii oporu na 500 €/t, teraz w czwartek (16.03.2023 r.) kontrakty rzepakowe spadają do 472,25 €/t, a więc znów jest 27 euro taniej niż przed tygodniem. W firmach handlowych ceny skupu rzepaku pospadały do 1950–2250 zł/t a handlowcy informują o dużym zainteresowaniu dostawców.

Jak na razie tylko niewiele wróży temu, że potem za sprzedażą będzie lepiej.
– Rynek niemiecki też jest rzepakiem zapchany, choć czasami kurs euro pokaże ciekawe możliwości, wówczas w Niemczech rzepak na nowy sezon wychodzi lepiej niż obecnie – mówi handlowiec operujący na ścianie zachodniej.

Natomiast przetwórcy coraz częściej wspominają o zakupach na maj.
– Kupuje się obecnie dużo i dużo jest tez telefonów. Ci którzy wcześniej się wstrzymywali ostatnio gremialnie ruszyli do sprzedaży. Ruch jest jak w żniwa, kupujemy już na koniec kwietnia i maj – mówi handlowiec olejarni.

Tłocznie na warunkach krajowych proponują:

 • ZT Kruszwica – 2210 zł/t (kwiecień)
 • Brzeg – 2210 zł/t (maj)
 • ADM Szamotuły – 2205 zł/t (marzec)
 • Czernin – 2225 zł/t (kwiecień)
 • Komagra Tychy – 2150 zł/t
 • Kosów Lacki – 2150 zł/t
 • Viterra Bodaczów – 2154 zł/t
 • Bestoil Lasocice – 2160 zł/t
 • Agrolok Osiek – 2180 zł/t
 • ZT Bielmar Bielsko – 2140 zł/t

Ceny wyjściowe na kontraktach z dopłatami za zaolejenie są o ok. 40 zł niższe.

Uwaga! Publikowane ceny należy traktować jako aktualne 16.03.2023 r. na godz. 13.

Aktualny komentarz rynkowy naszego eksperta znajdziesz tutaj!

 Juliusz Urban Fot. firmowePicture of the author
Autor Artykułu:dr Juliusz Urban
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)