StoryEditor

Rynek zasypany rzepakiem, szkoda że tak tanim

Kolejne obniżki cen rzepaku na giełdach odebrały nadzieję rolnikom, którzy odważyli się na jego tak długie przechowanie.
16.03.2023., 18:03h

Teraz widząc codzienne spadki, chcą ratować choć resztki zamrożonych w rzepaku pieniędzy i swoje zapasy wyprzedają. Coraz częściej słyszy się też głosy o tym, że rzepak z bieżącego sezonu będzie w gospodarstwach czekał aż do żniw. Czekanie na odwrócenie niekorzystnej rynkowej sytuacji może być dobrym rozwiązaniem, ale tylko dla tych którzy z jakiś to powodów nie liczą finansowania i kosztów oraz ryzyka długiego przechowywania.

Kontrakty na żniwa limitowane

Z nowymi zbiorami też jest pat, bo przy mocno rozdmuchanych procesach UOKiK związanych z naliczeniami kar za brak realizacji kontraktów i powoływanie się na przewagę kontraktową, koncerny nie bardzo chcą zawierać umowy z rolnikami. Bowiem twierdzą, że dostawcy indywidualni, gdy zawarte w nich ceny będą niekorzystne, to takich umów nie zrealizują. Dużo bezpieczniej jest im zawrzeć umowę z firmą handlową.

Ale przetwórcy są również ściskani kleszczami urzędu i swoich klientów, sieci handlowych, które teraz powszechnie odstępują z kolei od realizacji wcześniej zawartych kontraktów na olej spożywczy.
– Pamiętasz jak rolnicy chcieli za rzepak 4 tys. zł? – pyta zaopatrze...

Pozostało 64% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
28. listopad 2023 16:27