Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Newsletter rynkowy>Ceny zbóż>

Rynek zbóż: Ceny w kraju i na giełdach światowych spadają

Obrazek

Żniwa jęczmienne w pełni, co widać zarówno na polach  jak i w punktach skupu. Są jeszcze handlowcy, którzy oferują więcej niż 1200 zł netto za tonę, ale sporo jest ofert nieznacznie przekraczających 1000 zł. Dlatego średnia cena skupu w Polsce w porównaniu do ubiegłego tygodnia obniżyła się do 1140 zł. Coraz więcej problemów mają rolnicy, którzy czekali ze sprzedażą pszenicy. Dziś znalezienie kupca jest bardzo trudne.

Bartłomiej Czekała8 lipca 2022, 08:42

Nasza sonda cenowa z tego tygodnia pokazała, że jeszcze wiele podmiotów skupujących ma przerwy technologiczne i urlopowe i skup rozpocznie się dopiero w przyszłym tygodniu. Największy obecnie obrót jest jęczmieniem, przy czym ceny za ziarno z tegorocznych i ubiegłorocznych żniw jest generalnie w tej samej cenie.

Problemy z pszenicą

Omłoty pszenicy jeszcze przed nami, ale zarówno od rolników, jak i z rynku płyną sygnały o problemach ze sprzedażą pszenicy z zeszłorocznych zbiorów. JAk powiedział nam jeden z przedstawicieli firmy skupującej zboża, w Niemczech nie ma w ogóle zainteresowanych zakupem, przez co polskie skupy też są ostrożne w zakupach. - Mamy obecnie 1000 ton pszenicy konsumpcyjnej nadal w magazynach i dopiero za tydzień kontrakty na wyjazd pojedynczych aut. To bardzo dziwna sytuacja, bo naprawdę brakuje chętnych na zakupy, magazyny pełne, a ceny są w miarę dobre i rolnicy chcą się pozbyć starego zboża. Zaczynają się maile i telefony z Litwy, Łotwy i Rumunii i tam może znajdą się kupcy - dodaje.

Za pszenicę konsumpcyjną ze zbiorów w 2021 roku tam gdzie można ją sprzedać ceny zaczynają się od 1200 zł i kończą na 1630 zł netto za tonę. Średnia cena w naszej sondzie to 1413 zł. Natomiast pszenica paszowa oscyluje w granicach 1100 do 1450 zł netto za tonę, co daje średnią cenę skupu w kraju na poziomie 1273 zł.

Wszystkie ceny krajowych zbóż znajdziesz na naszych stronach rynkowych.

Ceny na giełdach też w dół

W porównaniu do ubiegłego tygodnia na zamknięciu giełdy Matif w czwartek 7.07. cena pszenicy wynosiła 338,75 euro (1626,34 zł) i była niższa w porównaniu do notowania z 30.06. o 22,5 euro. Osłabiła sie też w ciągu ostatniego tygodnia złotówka. Kurs euro wynosi obecnie 4,7965 zł, a więc 10 gr więcej niż przed tygodniem.

Spadki nie minęły też kukurydzy. Na zamknięciu giełdy cena zatrzymała się na poziomie 289 euro (1387,49 zł), czyli o 7,75 euro mniej niż tydzień temu. W krajowych punktach skupu maksymalna cena za suchą kukurydzę to 1310 zł netto, a średnia cena wynosi 1236 zł. Duży wpływ na to ma kukurydza z Ukrainy, która nadal dociera do Polski.

Co z ziarnem z Ukrainy?

Nadal nie milkną pytania o ziarno z Ukrainy i jego wpływ na krajowy rynek. Rząd powołał specjalny międzyresortowy zespół, który ma organizować i nadzorować przepływ tego zboża przez Polskę. Wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk uspokaja, że Polska trzykrotnie więcej zboża eksportuje niż importuje i polscy rolnicy znajdą nabywców na swoje zbiory. Swoje pomysły na rozwiązanie problemu napływu zboża z Ukrainy ma też opozycja, o czym podczas Europejskiego Forum Rolniczego w Warszawie mówił w wywiadzie dla nas szef PSL  Władysław Kosiniak - Kamysz.

Zachęcamy też do obejrzenia Debaty ekspertów o sytuacji na rynku zbóż ,która odbyła się podczas IV Ogólnopolskiej Giełdy Rzepaczano-Zbożowej w Licheniu Starym.
Opublikowaliśmy ją dwóch częściach.

Zobacz część I.

Zobacz część II.


Prognozy Copa-Cogeca

W Brukseli odbyło się spotkanie ekspertów Copa-Cogeca ds. zbóż, którzy zajęli się m.in. sytuacją na rynku oraz szacunkami zbiorów. Ich zdaniem w 2022r. w Unii Europejskiej rolnicy zbiorą 277 mln ton ziarna. Będzie to o 4,4% mniej niż w poprzednim roku gospodarczym (290 mln t.) i 3,8% poniżej wieloletniej średniej (288 mln t.). 

Tymczasem Rosjanie na Ukrainie palą zboże na pniu...


Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)