StoryEditor

Rynek zbóż: Ceny w kraju i na giełdach światowych spadają

Żniwa jęczmienne w pełni, co widać zarówno na polach  jak i w punktach skupu. Są jeszcze handlowcy, którzy oferują więcej niż 1200 zł netto za tonę, ale sporo jest ofert nieznacznie przekraczających 1000 zł. Dlatego średnia cena skupu w Polsce w porównaniu do ubiegłego tygodnia obniżyła się do 1140 zł. Coraz więcej problemów mają rolnicy, którzy czekali ze sprzedażą pszenicy. Dziś znalezienie kupca jest bardzo trudne.
08.07.2022., 08:07h

Nasza sonda cenowa z tego tygodnia pokazała, że jeszcze wiele podmiotów skupujących ma przerwy technologiczne i urlopowe i skup rozpocznie się dopiero w przyszłym tygodniu. Największy obecnie obrót jest jęczmieniem, przy czym ceny za ziarno z tegorocznych i ubiegłorocznych żniw jest generalnie w tej samej cenie.

Problemy z pszenicą

Omłoty pszenicy jeszcze przed nami, ale zarówno od rolników, jak i z rynku płyną sygnały o problemach ze sprzedażą pszenicy z zeszłorocznych zbiorów. JAk powiedział nam jeden z przedstawicieli firmy skupującej zboża, w Niemczech nie ma w ogóle zainteresowanych zakupem, przez co polskie skupy też są ostrożne w zakupach. - Mamy obecnie 1000 ton pszenicy konsumpcyjnej nadal w magazynach i dopiero za tydzień kontrakty na wyjazd pojedynczych aut. To bardzo dziwna sytuacja, bo naprawdę brakuje chętnych na zakupy, magazyny pełne, a ceny są w miarę dobre i rolnicy chcą się pozbyć starego zboża. Zaczynają się maile i telefony z Litwy, Łotwy i Rumunii i tam może znajdą się kupcy - dodaje.

Za pszenicę konsumpcyjną ze zbiorów w 2021 roku tam gdzie można ją sprzedać ceny zaczynają się od 1200 zł i kończą na 1630 zł netto z...

Pozostało 71% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. maj 2024 05:36