Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Chlewnie>

Kontrola i sortowanie tuczników w nowoczesnej chlewni dzięki TriSortpro

Budynek mieszczący do 1000 tuczników, podzielony na 3 niemal identyczne komory po około 300 zwierząt - to nowa inwestycja Edyty i Jacka Młynarczyków, właścicieli wielkopolskiej firmy ATH. Zobacz jak dzięki TriSortpro będą odchowywane tu tuczniki. 

Anna Kurek28 lutego 2023, 13:58
Dla Młynarczyków każdy detal w produkcji tuczników jest ważny, dlatego zainwestowali w nowoczesną tuczarnię i mechanizację produkcji. 

- Kontrola zużycia paszy, masy ciała i przyrostów świń. Bez tego nie da się dziś funkcjonować i zarabiać - twierdzi Jacek Młynarczyk. 

Dlatego małżeństwo w nowej chlewni zainstalowało wagi sortujące firmy Big Dutchman, które zmieniają zasady funkcjonowanie kojców. Ich powierzchnia jest podzielona na część bytową i strefę żywienia. Zasada działania urządzenia jest taka, że zwierzęta chcąc dojść do tubomatów, wchodzą ze strefy bytowania na wagę. Są ważone, po czym pneumatycznie otwierają drzwi i wychodzą do strefy żywienia odpowiedniej dla swojej masy ciała.  Średnio tuczniki wchodzą do urządzenia 3 razy na dobę i 3 razy są ważone i sortowane.

- Założenie jest takie, że jeżeli przyjmiemy, że mamy średnią masą ciała świń np. 50 kg, to te poniżej tej masy idą na jedna stronę, a te powyżej na drugą - tłumaczy Młynarczyk. 

Dzięki temu dokładnie kontrolują masę ciała i przyrosty świń. Kolejnym elementem, dla którego zdecydowali się na tę inwestycję jest sortowanie świń gotowych do sprzedaży. TriSortpro nie tylko na podstawie masy ciała wybiera świnie gotowe do odstawienia do rzeźni, ale też wylicza ile ich będzie np. za tydzień. To bardzo usprawnia pracę w tuczarni. 

Obszerny reportaż z tej chlewni zamieściliśmy w marcowym wydaniu "top świnie". Zapraszamy do lektury. 

Zobacz film z działania urządzenia.


1 z 1
TriSortpro Big Dutchmann

TriSortpro Big Dutchmann

Picture of the author
Autor Artykułu:Anna Kurek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)