Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Technika>Ciągniki>

Deutz-Fahr 5105: prosty ciągnik do uprawy i załadunku o mocy 100 KM

Obrazek

Model 5105 to bestseller marki Deutz-Fahr. Producent od lat bardzo dobrze radzi sobie w przedziale mocy ok. 100 KM. Odwiedziliśmy rolników, którzy używają maszyny do pracy w polu i obejściu, by lepiej poznać ten ciągnik.

Dawid KonieczkaKrzysztof Gębski3 czerwca 2023, 06:00

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Deutz-Fahr 5105: uniwersalny ciągnik wielozadaniowy
 • Ciągnik ze stabilnej sieci pobliskiego serwisu
 • Ciągnik głównie do prac pielęgnacyjnych
 • Przydatne wyposażenie ciągnika
 • Wąskie koła do prac specjalnych
 • Plusy ciągnika Deutz-Fahr 5105
 • Minusy ciągnika Deutz-Fahr 5105

Deutz-Fahr 5105: uniwersalny ciągnik wielozadaniowy

Bieżący odcinek naszej serii, w której prezentujemy najlepiej sprzedające się ciągniki w 2022 roku w Polsce, poświęcony jest modelowi Deutz-Fahr 5105. Producent od lat jest silnym graczem w przedziale mocy ok. 100 KM. W ub.r. w naszym kraju przykręcono aż 138 tablic rejestracyjnych do ciągników Deutz-Fahr 5105. Poprzednikiem tego modelu był równie popularny model 5110 G.

Pod maską modelu 5015 pracuje czterocylindrowy silnik o mocy 78 kW/106 KM, spełniający normę emisji spalin Stage V. To kompaktowy model, który uchodzi za ciągnik o prostej konstrukcji. Mimo to w jego wyposażeniu można znaleźć elementy, które zapewniają wygodną i komfortową pracę. Należy do nich elektrohydraulicznie obsługiwany rewers z regulacją czułości, pamięć obrotów silnika i przekładnia 20/20, która oferuje dwa biegi zmieniane pod obciążeniem.

agro ranking rolnicy oceniają ciągniki

Model 5105 to typowy uniwersalny ciągnik wielozadaniowy, który często kupowany jest w zestawie z ładowaczem czołowym. Producent oferuje fabrycznie montowane ładowacze Stoll. To ważny argument dla szerokiej rzeszy kupujących, bo gwarancja obejmuje cały zestaw. Poza tym ciągniki mają przydatne wyposażenie, które ułatwia pracę z ładowaczem. Doceniają to także rolnicy, których odwiedziliśmy.

rolnicy oceniają logo ocena ciągników i maszyn

Ciągnik ze stabilnej sieci pobliskiego serwisu

– Na jednej ulicy w oddalonym o 15 km Kutnie jest aż 6 dealerów ciągników różnych marek. Wybór jest ogromny. Zdecydowaliśmy się na Deutz-Fahr z tego powodu, że dealer od wielu lat jest związany z tym producentem, a w sieci sprzedaży tej marki nie widać takich przetasowań, jak w innych koncernach. Stabilna sieć i bliskość serwisu były dla nas najważniejsze – mówi Małgorzata Malarska, która wraz z mężem Sławomirem prowadzą w Witoni w woj. łódzkim gospodarstwo rolne o powierzchni 60 ha. Obaj małżonkowie są dwuzawodowcami, polem zajmują się wieczorami i weekendy.

malarscy wizytowka rolnicy małżeństwo rolników

– Przed dwoma laty kupiliśmy nowy ciągnik o mocy 160 KM innej marki, który wykonuje najcięższe prace uprawowe. Po zakończeniu gwarancji naszego ciągnika dealer wypadł z sieci sprzedaży, nikt nas nie poinformował, kto będzie nas teraz obsługiwał, gdzie kupować filtry i części zamienne – mówi rolnik, który zaznacza, że zanim padł ostateczny wybór na Deutza, rozważali z żoną kupno drugiego ciągnika tej marki.

Ciągnik głównie do prac pielęgnacyjnych

Deutz-Fahr w gospodarstwie Malarskich od czerwca ub.r. nakręcił niemal 200 h. Ciągnik kupili z placu w standardowej specyfikacji. Jego głównymi zadaniami jest praca z rozsiewaczem, opryskiwaczem, mulczerem, broną talerzową i agregatem uprawowym 3 m. Ciągnik ma ładowacz czołowy Stoll ProfiLine FZ 39-23.
– Chcieliśmy, aby ładowacz zamontowany był fabrycznie, a wyposażenie ciągnika współgrało z ładowaczem i jeden podmiot odpowiadał za gwarancję. Wybierając takie rozwiązanie, mamy spokój – mówi rolnik.

Malarscy poszukiwali ciągnika prostego w obsłudze, który miał być wygodny i komfortowy. To ważne dla dwuzawodowca, który po odpracowanym etacie musi często pracować ciągnikiem do nocy.

– Każdą pracę można wykonać starym Ursusem, ale wygodna i cicha kabina sprawiają, że praca jest mniej męcząca – mówi rolnik. Rolnikom w prowadzeniu gospodarstwa pomaga syn Michał, który za kilka miesięcy rozpocznie edukację w szkole średniej.

Przydatne wyposażenie ciągnika

Deutz-Fahr 5105 uchodzi za prosty ciągnik, mimo to w jego wyposażeniu jest sporo przydatnych funkcji. Małżeństwo ceni wyposażenie, które ułatwia pracę z ładowaczem. Zalicza się do nich elektrohydrauliczny rewers z regulacją czułości, system Stop & Go, który zatrzymuje ciągnik pedałem hamulca oraz funkcję, która pozwala zmniejszyć o połowę liczbę obrotów kierownicą przy pracach załadunkowych.

Regulacja czułości rewersu, układ Stop & Go i układ zmniejszający liczbę obrotów kierownicą ułatwiają pracę z ładowaczem
Regulacja czułości rewersu, układ Stop & Go i układ zmniejszający liczbę obrotów kierownicą ułatwiają pracę z ładowaczem

– Panoramiczny dach zapewnia dobrą widoczność, a podczas pracy w polu można go zasłonić – mówi syn Michał. Gorzej jest z widocznością do przodu, ogranicza ją pozioma, masywna belka ładowacza, łącząca ramiona wysięgnika.

Trzy przyciski na prawej konsoli do obsługi fabrycznie zamontowanego ładowacza, tj. aktywacja joysticka, 3. funkcji, amortyzacji wysięgnika
Trzy przyciski na prawej konsoli do obsługi fabrycznie zamontowanego ładowacza, tj. aktywacja joysticka,
3. funkcji, amortyzacji wysięgnika

Rolnicy są zadowoleni z kabiny Deutza. Ich zdaniem jest przestronna i ciepła. To ważne, zwłaszcza podczas jesiennych prac po zmroku. W kabinie Deutza nawiewy powietrza rozlokowane są w różnych miejscach, także na dole przednich słupków. Dzięki temu również nogi są dogrzane, gdy aura na zewnątrz nie rozpieszcza. Mankamentem kabiny jest to, że producent nie przygotował fabrycznie miejsca, w którym można by zamontować uchwyt do sterownika maszyn współpracujących.

– Przyciski do zewnętrznej obsługi TUZ są łatwo dostępne, poza tym w kabinie jest przycisk, który działa tak samo, jak przyciski na błotnikach. To znacznie ułatwia zaczepianie maszyn – mówi rolnik. Kompaktowy Deutz-Fahr ma także pamięć dwóch zakresów prędkości obrotowej silnika, z której rolnicy korzystają, np. podczas wysiewania nawozów. Wtedy wykorzystują także WOM 540E. W sumie ciągnik ma 4 przełożenia WOM.

Przekładnia z pięcioma biegami, reduktorem i dwoma zakresami zmienianymi pod obciążeniem oferuje 20 przełożeń do przodu i tyłu. Rolnicy zwracają uwagę, że 1. bieg włącza się dość topornie. Kolejny z mankamentów traktora to piszczący pasek sprężarki.

Wąskie koła do prac specjalnych

– Zamówiliśmy nowe wąskie koła Grasdorf, które pozwalają ustawić rozstaw 150 lub 180 cm. Kosztowały 27 tys. zł netto. Świadomie zdecydowaliśmy się na opony z dużą nośnością. To ważne, bo ciągnik pracuje z ładowaczem i rozsiewaczem – mówi rolniczka. Aktualnie ustawiony rozstaw to 150 cm, ale od jesieni zostanie zmieniony na 180 cm.

Ciągnik aktualnie ma ustawiony rozstaw kół 150 cm, od przyszłego sezonu zostanie zwiększony do 180 cm
Ciągnik aktualnie ma ustawiony rozstaw kół 150 cm, od przyszłego sezonu zostanie zwiększony do 180 cm

– Na szerszym rozstawie ogumienie będzie idealnie pasować do pracy w burakach. W tym roku buraki zasialiśmy ze ścieżkami technologicznymi – kończy rolnik.

Plusy ciągnika Deutz-Fahr 5105

 • dobre wyposażenie pomocne podczas prac załadunkowych
 • przestronna kabina
 • wydajne oświetlenie robocze

Minusy ciągnika Deutz-Fahr 5105

 • 1. bieg wchodzi ciasno
 • szeroka belka poprzeczna ładowacza

Zobacz także: Ciągnik Deutz-Fahr 5105: 100 KM mocy do lekkiej i ciężkiej pracy

dk
fot. KonieczkaPicture of the author
Autor Artykułu:Dawid Konieczka
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Picture of the author
Autor Artykułu:Krzysztof Gębski
Pozostałe artykuły tego autora

Ten artykuł pochodzi z wydania 06/2023

czytaj więcej

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)