Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Ekspansja ciągników z Białorusi

22.03.2018

Drukuj

Ekspansja ciągników z Białorusi

Artykuł dostępny

Według danych Białoruskiego Urzędu Statystycznego w 2017 roku za granicę trafiło łącznie 32 700 ciągników, a więc o 11,5 % więcej niż w roku poprzednim. To aż 85% produkcji! Tym samym dochód z eksportu wzrósł o 20,7% do 411 mln euro. Całkowita produkcja ciągników na Białorusi to 38 200 sztuk.

Głównym kierunkiem eksportowym dla białoruskich ciągników była Rosja. W roku 2017 zostało tam sprzedanych łącznie 12 699 pojazdów o wartości 177 mln euro. Na drugim miejscu uplasowali się rolnicy z Unii Europejskiej zakupując 3293 ciągniki o wartości 41 mln euro. Obrót z państwami członkowskimi  w stosunku do roku 2016 wzrósł o około jedną trzecią, zarówno pod względem liczby sprzedanych traktorów jak i ich wartości. Tempo wzrostu sprzedaży białoruskich ciągników w Pakistanie było nawet nieco wyższe, jednak łączna wartość sprzedaży blisko 5 tys. modeli osiągnęła poziom 38 mln euro. Wyraźnie osłabł natomiast handel z Ukrainą. Zakupy południowego sąsiada ostatecznie zatrzymały się na poziomie 4597 ciągników, co daje udział na poziomie  29%.

r e k l a m aW ubiegłym roku powody do satysfakcji mieli również białoruscy producenci kombajnów zbożowych. Sprzedaż zagranicznym kontrahentom wzrosła w stosunku do roku poprzedniego (2016) o 45%, a więc o 333 maszyny. Dochody z eksportu wzrosły nawet dwukrotnie dobijając do 18 mln euro. Co ciekawe, popularnością wśród rolników na świecie cieszyły się białoruskie kosiarki, których eksport wzrósł o blisko 50% do 4173 sztuk. O 30% spadła natomiast sprzedaż bron talerzowych i rozrzutników obornika. 

Źródło: AgE, Fot. Beba, oprac. apl

Polecane dla Ciebie:

article icon

Rynek świń: Ile jeszcze można wytrzymać?

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii