Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Technika>Ciągniki>

Paliwo rzepaku niezawodne jak ON!

Obrazek

Grupa niemieckich naukowców z Centrum Rozwoju i Technologii (TFZ) wzięła pod lupę skutki długotrwałej eksploatacji czystego oleju rzepakowego (R100) w ciągnikach rolniczych. Wyniki są zaskakujące!

Jan Beba1 października 2020, 10:12

Bezpieczeństwo obsługi i eksploatacji ciągników zasilanych tylko olejem rzepakowym dorównuje ciągnikom z silnikiem Diesla na ON. Ponadto paliwo z oleju rzepakowego przyczynia się również do ochrony klimatu. Do takiego wniosku po szeroko zakrojonych testach doszli naukowcy z Centrum Technologii i Rozwoju (TFZ). W pracy ocenili wyniki kilku projektów badawczych dotyczących długotrwałej eksploatacji paliwa z oleju rzepakowego w maszynach rolniczych. Uwzględniono dane z testów polowych oraz wartości osiągów i emisji z 18 ciągników zasilanych olejem rzepakowym o poziomach emisji spalin od Stage I do Stage IV. Warto podkreślić, że bacznie obserwowane ciągniki w całym okresie testów w gospodarstwach w Bawarii przepracowały ponad 50 tys. godzin.

Praca bez awarii We flocie 18 ciągników naukowcy nie stwierdzili żadnych poważnych uszkodzeń ani przedłużających się przestojów spowodowanych rodzajem zastosowanego paliwa. Rzadko występowały drobne awarie w układzie paliwowym niskiego ciśnienia. Pomiary emisji spalin wykazały, że ciągniki z układem oczyszczania spalin charakteryzują się bardzo niską emisją tlenków azotu i cząstek stałych. W tych ciągnikach układy oczyszczania spalin działały niezawodnie! Wielokrotne pomiary mocy i zużycia paliwa pokazują, że silniki pozostają w pełni sprawne przez długi czas. Ponadto analizy oleju silnikowego pokazały, że silniki zasilane olejem z rzepaku zużywają się w niewielkim stopniu.


Oszczędność dwutlenku węgla Oprócz bezpieczeństwa pracy naukowcy zwracają uwagę na dużo niższą emisję gazów cieplarnianych wynikającą ze spalania oleju rzepakowego. Praca 18 ciągników na olej rzepakowy pozwoliłaby rocznie zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o średnio 220 ton rocznie. Wniosek: dzięki olejowi rzepakowemu rolnicy już teraz mogą aktywnie przyczyniać się do ochrony klimatu.

Źródło: topagrar.com

Foto: TFZPicture of the author
Autor Artykułu:Jan Beba
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)