StoryEditor

Paliwo rzepaku niezawodne jak ON!

Grupa niemieckich naukowców z Centrum Rozwoju i Technologii (TFZ) wzięła pod lupę skutki długotrwałej eksploatacji czystego oleju rzepakowego (R100) w ciągnikach rolniczych. Wyniki są zaskakujące!
01.10.2020., 10:10h

Bezpieczeństwo obsługi i eksploatacji ciągników zasilanych tylko olejem rzepakowym dorównuje ciągnikom z silnikiem Diesla na ON. Ponadto paliwo z oleju rzepakowego przyczynia się również do ochrony klimatu. Do takiego wniosku po szeroko zakrojonych testach doszli naukowcy z Centrum Technologii i Rozwoju (TFZ). W pracy ocenili wyniki kilku projektów badawczych dotyczących długotrwałej eksploatacji paliwa z oleju rzepakowego w maszynach rolniczych. Uwzględniono dane z testów polowych oraz wartości osiągów i emisji z 18 ciągników zasilanych olejem rzepakowym o poziomach emisji spalin od Stage I do Stage IV. Warto podkreślić, że bacznie obserwowane ciągniki w całym okresie testów w gospodarstwach w Bawarii przepracowały ponad 50 tys. godzin.

Praca bez awarii We flocie 18 ciągników naukowcy nie stwierdzili żadnych poważnych uszkodzeń ani przedłużających się przestojów spowodowanych rodzajem zastosowanego paliwa. Rzadko występowały drobne awarie w układzie paliwowym niskiego ciśnienia. Pomiary emisji spalin wykazały, że ciągniki z układem oczyszczania spalin charakteryzują się bardzo niską emisją tlenków azotu i cząstek stałych. W tych ciągnikach układy ...

Pozostało 43% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. lipiec 2024 20:49