Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Drób>

Buchowo i Chlewo: 60 tys. ptaków poddano eutanazji

Obrazek

Grypa ptaków zaatakowała tym razem na Pomorzu i w woj. łódzkim. Zagazowano blisko 60 tys. kaczek i kur. Wyznaczono nowe obszary zagrożone. 

Dorota Kolasińska15 lutego 2022, 17:03
Pierwszym podejrzanym objawem w gospodarstwie były nagłe padnięcia kilkudziesięciu kaczek. Hodowca zgłosił sprawę Inspekcji Weterynaryjnej, próbki wykazały obecność wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków. Ognisko nr 19 w 2022 r. wyznaczono w miejscowości Buchowo, w gminie Debrzno, w woj. pomorskim. 

W gospodarstwie utrzymywano ponad 41 tys. ptaków różnych gatunków. Podjęto działania mające na celu zagazowanie ptaków i jak najszybsze wywiezienie do zakładu utylizacyjnego. Przeprowadzono również wstępną dezynfekcję pomieszczeń inwentarskich.

W okolicy Debrzna, 4 stycznia znaleziono 20 martwych łabędzi, na które natknął się kajakarz spływający rzeką Brdą. W próbkach również wykryto wirusa H5N1. Miejscowości w powiecie człuchowskim stanowią wg rozporządzenia obszar zagrożony m.in.; Debrzno Wieś, Lipka, Smolnica, Trudna, Laskowo, Scholastykowo, Łąkie oraz obszar leśny w obrębie miejscowości Potulice. 

20. ognisko grypy ptaków w tym roku wyznaczono wczoraj (14.02.2022 r.) w woj. łódzkim w miejscowości Chlewo w powiecie sieradzkim. W gospodarstwie utrzymywano 18 050 kaczek rzeźnych. Grypa ptaków mieszkańcom powiatu sieradzkiego nie dała zbyt wiele spokoju, bowiem dopiero niedawno zdjęto tablice ostrzegawcze. Grypa ptaków atakowała gospodarstwa atakowała już w listopadzie 2021 r. W Dzienniku Urzędowym Województwa Łódzkiego jeszcze nie pojawiło się rozporządzenie o wyznaczeniu obszaru zagrożonego i zapowietrzonego. Zaskoczenia nie będzie, bowiem są to strefy wokół gospodarstwa w promieniu 3 i 7 km. 

Do dzisiaj w Unii Europejskiej wyznaczono 384 ogniska grypy ptaków, z czego wszelkie rekordy bije Francja - w zaledwie 1,5 miesiąca wyznaczono 284 ogniska

Wczoraj Reuters podał, że na fermie liczącej 240 tys. brojlerów należącej do Tyson Foods Inc w Kentucky w Stanach Zjednoczonych również wykryto grypę ptaków. Poprzednie ognisko wykryto w Indianie w stadzie indyków. Ograniczenia dotyczące eksportu stopniowo blokują handel międzynarodowy USA. W 2015 r. grypa ptaków zabiła w Kentucky 50 mln brojlerów i indyków. 

oprac. dkol na podst. GIW/gp24.pl/zlotowskie.pl/gminalipka.pl/reuters.com
fot. Envanto elements


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)