Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Drób>

Gigantyczne ognisko grypy ptaków - Kiełpiny walczą z wirusem

Obrazek

Ostatnio informowaliśmy o wyznaczeniu 27. ogniska grypy ptaków w Wielkopolsce, jednak nie była znana liczba ptaków w ognisku. Ogrom strat przyprawia o ból głowy... 

Dorota Kolasińska15 marca 2022, 09:57

Tym razem wirus H5N1 zaatakował ogromną fermę w woj. wielkopolskim. W powiecie wolsztyńskim w gminie Siedlec w miejscowości Kiełpiny wyznaczono ognisko w gospodarstwie, w którym utrzymywano bagatela... 477 tys. kur nieśnych. To już 27. ognisko w tym roku (łącznie wybito już 948 638 szt. drobiu), tylko w Wielkopolsce wyznaczono ich aż 9. W ubiegłym roku powiat wolsztyński także walczył z grypą ptaków, a tysiące z nich trzeba było poddać eutanazji. Niedawno Francja wnioskowała o możliwość wprowadzenia szczepień drobiu przeciwko grypie ptaków. 

W 2021 roku w Polsce stwierdzono łącznie 403 ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków. Łącznie utrzymywane było w nich ponad 14,2 mln sztuk drobiu. 

W UE i na świecie grypa się rozszalała

Według raportu GIW w UE wyznaczono łącznie 726 ognisk grypy ptaków. Najwięcej we Francji, już 570! 

Z kolei według najnowszego raportu FAO, w ciągu ostatnich 45 dni na całym świecie zgłoszono 930 ognisk ptasiej grypy. Choroba w szybkim tempie rozwija się w Stanach Zjednoczonych, jest już obecnie w 13 stanach, zarówno na fermach drobiu i ptactwa dzikiego. Według Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych w zeszłym tygodniu wykryto ogniska u drobiu w stanie Maryland, Missouri, Indiana, Connecticut i Iowa.

Wstępne badanie przeprowadzone przez naukowców z USDA, które nie zostało jeszcze poddane recenzji naukowej, wykazało, że ostatni wybuch ptasiej grypy w Ameryce Północnej został przeniesiony z Europy Północnej przez Ocean Atlantycki, pierwsze udokumentowane wprowadzenie eurazjatyckiej HPAI przez Atlantyk Do Stanów Zjednoczonych.

Według Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE) w ostatnich tygodniach i miesiącach w Europie, Afryce i Azji odnotowano dużą liczbę ognisk ptasiej grypy, głównie spowodowanych podtypem H5N1. Organizacja ostrzegła, że ​​w nadchodzących miesiącach spodziewany jest dalszy wzrost epidemii.

oprac. dkol na podst. GIW/euromeatnews.com/FAO/USDA
fot. Envato elementsPicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)