Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Drób>

Grypa ptaków: dwa nowe ogniska w chowie przyzagrodowym w woj. opolskim

Obrazek

 

Na mapie GIW pojawiły się dwa nowe ogniska grypy ptaków, w bliskiej odległości od ogniska nr. 36 w woj. opolskim w powiecie namysłowskim. Miejmy nadzieję, że to pojedyncze ogniska, a nie kolejna epidemia …

Dorota Kolasińska15 grudnia 2022, 13:23

Główny Inspektorat Weterynarii dodał do tabeli ognisk grypy ptaków kolejne dwa. Przypomnijmy, że na bardzo krótko odzyskaliśmy status kraju wolnego od grypy ptaków. 7 grudnia wybuchło gigantyczne ognisko na fermie kur niosek w woj. opolskim w powiecie namysłowskim, w gminie Pokój w miejscowości Fałkowice. Zutylizowano tam blisko 220 tys. szt. niosek. Na liście prowadzonej przez nadzór weterynaryjny są dwa nowe ogniska w tym samym powiecie.

Ognisko grypy ptaków nr. 37. i 38.

Ognisko numer 37. wyznaczono w miejscowości Lubnów, również w gminie Pokój w woj. opolskim. W gospodarstwie utrzymywano 39 szt. drobiu różnych gatunków, był to chów przyzagrodowy.

Ognisko numer 38. wyznaczono w miejscowości Zbica w gminie Świerczów, także w powiecie namysłowskim w woj. opolskim. W tym gospodarstwie także utrzymywano drób różnego gatunku w chowie przyzagrodowym. Ubito w sumie 25 ptaków.


 

Jutro w tej sprawie odbędzie się spotkanie i zostanie wydane rozporządzenie Wojewody Opolskiego. Zapewne w promieniu 3 i 7 km od wyznaczonych ognisk odbędzie się kontrola w gospodarstwach – zarówno tych, gdzie jest zarejestrowany drób oraz tych gdzie odbywa się jedynie chów przyzagrodowy, a w pozostałych miejscowościach może zostać wydany zakaz wypuszczania drobiu na wybiegi.

Jak wynika z danych Powszechnego Spisu Rolnego 2020 w woj. opolskim utrzymywano 5,5 mln szt. drobiu, z kolei w 2021 r. wyprodukowano 58, 2 tys. ton żywca drobiowego. W sytuacji wyznaczenia choćby jednego ogniska grypy ptaków wprowadzany jest zakaz przemieszczania drobiu bez zezwolenia oraz eksportu drobiu z powiatu w przypadku państw UE oraz z całego kraju lub województwa, w zależności od tego, czy dany kraj uznaje regionalizację występowania chorób czy nie. 

dkol

fot. archiwumPicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)