Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Drób>

Grypa ptaków przetrzebiła populację dzikiego ptactwa i drobiu. Z wirusem walczy cały świat.

Obrazek

 

Z tygodnia na tydzień rośnie liczba przypadków grypy ptaków w populacji dzikiego ptactwa. Niestety wirus H5N1 nie odpuszcza również w kurnikach. Jak wygląda sytuacja w Polsce, w UE i na świecie?

Dorota Kolasińska17 maja 2023, 08:01

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy o padających jak muchy dzikich ptakach w okolicach polskich zbiorników wodnych. Sprawa dotyczy w głównej mierze mewy śmieszki. Ryzyko rozprzestrzenienia wirusa w gospodarstwach rośnie. Codziennie z kolejnych powiatów i województw płyną informacje o kolejnych padłych ptakach. Na razie, od ostatniego ogniska w marcu br., nie zgłoszono jeszcze żadnego ogniska u drobiu domowego, ale to jedynie kwestia czasu.

Jak zaznaczają lekarze weterynarii grypę ptaków obecnie roznoszą mewy śmieszki, które niedawno przyleciały do Polski znad Morza Śródziemnego w ramach corocznej migracji.

Jak wynika z raportów GIW w Polsce do dzisiaj wykryto 68 ognisk grypy ptaków u drobiu domowego i 85 przypadków wśród ptaków dzikich.

Codziennie natomiast zgłaszane są kolejne padłe ptaki w nowych powiatach i województwach. Poniżej mapa ognisk i przypadków grypy ptaków opublikowana przez PIWet-PIB w Puławach. 

 
 
 
 

Takich postów ze strony gmin i powiatów pojawia się kilkanaście dziennie . Sytuacja jest naprawdę poważna, takiej epidemii wśród populacji ptaków dzikich nie było dotychczas. Warto przypomnieć, że najważniejsze jest jak najszybsze usunięcie zwłok padłych ptaków przez odpowiednie organy państwowe i trzymanie się zasad wzmożonej bioasekuracji na fermach. W tym momencie ochrona drobiu hodowlanego jest niezwykle ważna, szczególnie dotyczy to ferm zlokalizowanych w pobliżu zbiorników wodnych.

Grypa ptaków na świecie i w UE

W ostatnich tygodniach wzrost przypadków jest lawinowy i nie tylko w Polsce. Olbrzymi problem ma również Francja, Niemcy, Niderlandy i Belgia, ale także Austria.

Z danych GIW wynika, że do 16 maja br. wyznaczono 311 ognisk na fermach i 1891 przypadków u dzikich ptaków. Większość zakażonych przypadków u dzikich ptaków znaleziono w Niemczech – 643!

Ministerstwo rolnictwa Francji wydało oświadczenie, w którym poinformowało, że od 4 maja wykryto 21 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków, głównie u kaczek i planuje kampanię szczepień. W ubiegłym roku we Francji padły miliony ptaków.

Z najnowszego raportu WOAH wynika, że w okresie od 24 kwietnia do 4 maja ogniska na fermach siedem krajów zgłosiło łącznie 12 nowych ognisk choroby u drobiu (Argentyna, Kanada, Czechy, Dania, Węgry, Włochy, Republika Południowej Afryki). Największe straty poniosła Afryka, gdyż uśmiercono tam blisko 240 tys. ptaków.

Pierwszy przypadek grypy ptaków w Brazylii

Wczoraj grypę ptaków wykryto w Brazylii, co potwierdził brazylijski rząd. Przypadki grypy wystąpiły na wybrzeżu południowo wschodniego stanu Espirito Santo. Warto dodać, że Brazylia jest olbrzymim światowym producentem drobiu, który dociera na wiele rynków, w tym unijny. Jak się okazuje zagłębia produkujące brojlery i inne gatunki o typie mięsnym znajdują się na dalekim południu Brazylii i zachodzie. W miejscu gdzie wykryto padłe ptaki produkowane są jaja, głównie na rynek krajowy.

To pierwszy przypadek grypy ptaków w Brazylii. Eksport brojlerów wzrósł w zeszłym roku o 27% do 9,76 mld dolarów. W tym do UE. Warto dodać, że brazylijski drób jest prawie o połowię tańszy niż polski. Według rządu Brazylii te dwa przypadki nie powinny skutkować wprowadzeniem zakazu importu brazylijskich produktów drobiowych zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (WOAH).

dkol

Fot. Envato ElementsPicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)