Zaloguj
Strona główna>Artykuły>Drób>

Ogromne ognisko grypy ptaków: tysiące ptaków do utylizacji

Prawdziwa tragedia dotknęła gospodarstwo w gminie Mosina. Zadecydowano o utylizacji blisko 140 tys. szt. drobiu. 

Dorota Kolasińska30 stycznia 2022, 10:50
Grypa ptaków nie odpuszcza, atakuje małe i duże fermy - komercyjne i drób w chowie przyzagrodowym. GIW poinformował o kolejnych ogniskach wysoce zjadliwej grypy ptaków. Z raportu na 28.01.22 wynika, że odnotowano 15 ognisk w 2022 r. 

W ognisku nr. 15. wyznaczonym 26 stycznia 2022 r. poddano utylizacji rekordową w tym roku liczbę szt. drobiu. W miejscowości Bolesławiec, w gminie Mosina w woj. wielkopolskim wybito 136 186 szt. indyków rzeźnych. Było to gospodarstwo komercyjne. 

Ognisko nr. 14 wyznaczono na Dolnym Śląsku 25 stycznia br. w miejscowości Młodzianów w chowie przyzagrodowym, rolnicy utrzymywali tam 17 kur nieśnych. 

Najgorzej we Francji - już setki ognisk

Grypa ptaków zmiotła w 2021 r. w 403 polskich ogniskach miliony ptaków. Obecnie w UE najgorsza i najszybciej rozwijająca się sytuacja, występuje we Francji. Z raportu GIW wynika, że od początku roku wyznaczono 202 ogniska. Głównie w stadach kaczek w południowo-zachodniej części kraju. Z kolei z najnowszego raportu francuskiego ministerstwa rolnictwa wynika, że na dzień 28 stycznia 2022 r. we Francji wyznaczono 308 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu i 27 przypadków u dzikiego ptactwa. 

- Julien Denormandie wezwał we wrześniu do ścisłego przestrzegania środków bezpieczeństwa biologicznego i zwiększonego nadzoru ze strony profesjonalnych podmiotów, indywidualnych właścicieli ptaków i myśliwych. Epizod wysoce zjadliwej ptasiej grypy (HPAI), który wystąpił we Francji od jesieni 2020 r. do wiosny 2021 r., był przyczyną 492 ognisk w hodowli drobiu, 20 przypadków u dzikich zwierząt i 2 przypadków u dzikich zwierząt w niewoli. Około 3,5 miliona drobiu (głównie kaczek) zostało ubitych na południowym zachodzie podczas tego kryzysu na polecenie administracji, po wykryciu epidemii lub jako środek zapobiegawczy w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa - czytamy w komunikacie francuskiego resortu rolnictwa. 

dkol 


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Przewiń W GÓRĘ LUB KLIKNIj aby WRÓCIĆ DO STRONY GŁÓWNEJ