Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Drób>

Polska deklaruje odzyskanie statusu kraju wolnego od grypy ptaków

Obrazek

Główny Inspektorat  Weterynarii opublikował deklarację o odzyskaniu statusu kraju wolnego od grypy ptaków, złożoną do WOAH. Jednocześnie Główny Lekarz Weterynarii apeluje o uchylenie restrykcji w krajach, które zablokowały handel drobiowy z Polską.

Aneta Lewandowska21 listopada 2022, 15:22

Polska deklaruje uwolnienie się od grypy ptaków

Zgodnie z Kodeksem zdrowia zwierząt lądowych, państwa mogą samodzielnie zadeklarować, że są wolne od choroby, przy czym muszą przedstawić odpowiednie, udokumentowane dowody zgodności z postanowieniami Kodeksu. Główny Lekarz  Weterynarii poinformował o publikacji takiej deklaracji, która po złożeniu do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (WOAH) została umieszczona na stronie internetowej WOAH.

Jednocześnie GLW apeluje do państw partnerskich o zniesieniu restrykcji handlowych, które wprowadzono po pojawieniu się ognisk choroby w Polsce.

Ostatnie ognisko grypy ptaków w woj. łódzkim

Ostatnie ognisko HPAI pojawiło się 21 września 2022 r. w województwie łódzkim (pow. łęczycki).

Jedno ognisko grypy ptaków we wrześniu

Polska deklaracja zawiera szereg argumentów potwierdzających status, między innymi:

  • 16 września 2022 r. Polska odzyskała status państwa wolnego od wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu;
  • Ostatnie ognisko HPAI pojawiło się 21 września 2022 r.: wykryto ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu w gospodarstwie komercyjnym, w którym łącznie utrzymywano 1677 ptaków (1643 gęsi rzeźnych i 34 kury nioski), położonym w województwie łódzkim (pow. łęczycki).
  • Przyjęto środki zwalczania choroby, a ostatnie czyszczenie i dezynfekcja zostały zatwierdzone przez Inspekcję Weterynaryjną 4 października 2022 r.;
  • Od zatwierdzania dezynfekcji upłynęło więcej niż 28 dni;
  • Polska posiada regularnie realizowany program uświadamiający, zachęcający do szybkiego zgłaszania HPAI;
  • Delegat WOAH w Polsce oświadcza, że kraj spełnia wymagania dla kraju wolnego od grypy ptaków o wysokiej zjadliwości (HPAI) u drobiu od 2 listopada 2022 r., zgodnie z WAHIS.


Jednocześnie WOAH przypomina, że opublikowanie oświadczenia własnego na stronie internetowej Organizacji nie odzwierciedla oficjalnej opinii WOAH.


al na podst. wetgiw.gov.pl, woah.org
fot. envatoelelments, WOAHPicture of the author
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)