Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Drób>

Ponad tysiąc martwych ptaków w Śląskiem. Tylko patrzeć kiedy grypa zaatakuje drób

Obrazek

 

W Rezerwacie Łężczok oraz Polderze Buków – Stary Roszków znaleziono mnóstwo padłych mew śmieszek. Pierwsze przypadki grypy ptaków wykryto w Rezerwacie Łężczok. Rośnie ryzyko dla ferm w okolicy...

Dorota Kolasińska27 kwietnia 2023, 12:29

Wojewoda Śląski już we wtorek wydał rozporządzenie Wojewody Śląskiego w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie powiatów raciborskiego, rybnickiego, wodzisławskiego oraz miasta Rybnik wyznaczające obszary zagrożone grypą ptaków. Potwierdzono, że mewy padły od wirusa H5N1. Ponadto wojewoda wydał zakaz wchodzenia do obydwu rezerwatów, do czasu gdy posprzątane zostaną zwłoki ptaków i minie ryzyko roznoszenia wirusa. W rozporządzeniu również pojawiła się długa lista zakazów i nakazów dla mieszkańców oraz okolicznych hodowców drobiu.

 „Strefa objętą zakażeniem” 

1) miasto na prawach powiatu Rybnik;

2) powiat raciborski;

3) powiat wodzisławski;

4) gminy: Gaszowice, Jejkowice, Lyski, Świerklany w powiecie rybnickim.

Sprawą będą zajmować się powiatowi lekarze weterynarii w Raciborzu, Rybniku, Wodzisławiu Śląskim oraz inne służby.

Niestety zwykle gdy pojawia się tak duże ognisko przypadków w danym obszarze bardzo poważnie rośnie ryzyko zapadalności na grypę ptaków drobiu w chowie przydomowym, ale również utrzymywanego na fermach. Obecnie nasilenie wiosennych prac polowych nie poprawi sytuacji, a jedynie ją pogorszy.

Ostatnie ognisko grypy ptaków wyznaczono w 22 marca br. w miejscowości Przygodzice w woj. wielkopolskim. Do tej pory odnotowano 58. ognisk grypy ptaków oraz 43 przypadki, z czego ostatnie trzy dotyczą właśnie woj. śląskiego i opolskiego.

oprac. dkol na podst. wodzislawslaski.naszemiasto.pl/giw.gov.pl

fot. Kolasińska/Czekała/Envato Elements/Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)