Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Drób>

Wysyp ognisk w Wielkopolsce: wybito tysiące kaczek

Obrazek

Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Poznaniu poinformował o 8 ogniskach grypy ptaków w powiecie tureckim i 4 w powiecie kaliskim (od 19 listopada do 6 grudnia). To kolejne zagłębie drobiarskie w Polsce, w którym niebawem nie będzie ptactwa domowego. 

Dorota Kolasińska9 grudnia 2021, 11:01
Pracownicy Inspekcji Weterynaryjnej w Kaliszu i Turku od końcówki listopada mają ręce pełne roboty, tylko w grudniu wyznaczono 8 ognisk grypy ptaków. W większości są to fermy kaczek zlokalizowane w powiecie tureckim, ale od listopada również z chorobą walczy powiat kaliski. Dramatyczna sytuacja dotyczy dwóch gmin w ww powiatach; Opatówek i Przykona. Niektóre z gospodarstw jednocześnie utrzymywały kaczki rzeźne i kury nioski

Wybito kilkadziesiąt tysięcy sztuk drobiu, a koszmar nie ma końca. Trwa likwidacja ognisk, utylizacja padłych i wybitych ptaków oraz wszystkiego co mogło mieć styczność z chorymi zwierzętami. W Wielkopolsce od początku bieżącego roku wyznaczono 111 ognisk grypy ptaków, a w całej Polsce ponad 370. 

Jak podaje Radio Poznań w powiecie tureckim w okolicy wysypu ognisk znajduje się wodny zbiornik pokopalniany, gdzie bytuje dużo dzikiego ptactwa. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Turku twierdzi, że drób domowy zaraził się właśnie od ptaków, które tam przebywają, najprawdopodobniej z powodu bliskości tego zbiornika od ferm. Lekarze weterynarii zamierzają się tam wybrać, aby pobrać próbki i sprawdzić czy nie ma w okolicach padłych sztuk, które również są rezerwuarem wirusa. 

Nie sposób sobie wyobrazić, co teraz, tuż przed świętami muszą przeżywać tamtejsi hodowcy. Sektor drobiarski po minionym roku w Polsce jest w opłakanym stanie, a sezon na grypę ptaków i covidowa fala dopiero się zaczynają... 

Wczoraj informowaliśmy o tym, że w związku z poniesionymi stratami rynkowymi z tytułu wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków w Polsce (od 2020 r.) przez rolników utrzymujących drób, MRiRW opracowuje wniosek do Komisji Europejskiej w sprawie zastosowania nadzwyczajnych środków wsparcia dla sektora drobiarskiego w Polsce.

oprac. dkol na podst. WIW Poznań/Radio Poznań
fot. Pixabay


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)