Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Eventy>

NA ŻYWO: Czy jest jeszcze ryzyko przymrozków i jak zapobiegać szkodom mrozowym w kukurydzy – webinarium:

W ubiegłym roku w połowie maja mieliśmy do czynienia w wielu rejonach kraju nie tylko z przymrozkami, ale wręcz mrozami. Przystopowały one rozwój kukurydzy, choć w wielu przypadkach przeżyła chłody. W tym roku kukurydza dopiero kiełkuje. Czy zatem jest bardziej wrażliwa na ewentualne wymarzniecie?

7 maja 2021, 08:21
Kukurydza, jako gatunek pochodzący z ciepłych rejonów Ameryki Środkowej, jest dość wrażliwa na mrozy. Z drugiej strony w swojej ojczyźnie rosła w rejonach górskich, gdzie panują surowe warunki, w tym silne przymrozki. Wykształciła zatem w toku ewolucji mechanizmy odporności na przymrozki. Cechy te zostały w toku prowadzonych prac hodowlanych uwypuklone. Nie oznacza to jednak, że wytrzyma zawsze – nadal to gatunek ciepłolubny.

Tajemnica wytrzymałości kukurydzy na niskie temperatury tkwi w jej rozwoju. Stożek wzrostu do fazy kilku liści jest ukryty poniżej poziomu gruntu. Chroni to niejako przed falą ochłodzenia, która ścina wszystko, to co jest wrażliwe na temperatury poniżej 0 st. C, a jest na powierzchni. Przymrozki jednak bywają różne. Są takie, te długotrwałe ze znacznym obniżeniem temperatury, które wnikają w głąb gruntu.

  • Jakie zatem jest ryzyko, że kukurydza wymarznie?
  • Czy można zapobiegać niekorzystnym skutkom przymrozków?
  • Jakie nawozy lub biostymulatory można zastosować przed spodziewaną falą ochłodzenia?
  • Jak ocenić, czy kukurydza przetrwała mróz?
  • Czy i kiedy w końcu można ratować kukurydzę po zmrożeniu?

Na powyższe pytania postaramy się odpowiedzieć podczas dzisiejszego (7.05.2021 r.) webinarium o godzinie 17.00. Jednym z jego tematów będzie właśnie wpływ przymrozków i ratowanie kukurydzy po przemrożeniu. Zapraszamy do zapisów na stronie www.kukurydza.topagrar.pl.
Dostęp wolny dla wszystkich wcześniej zarejestrowanych uczestników.
tcz

PS.
Na uczestników webinarium czeka mała zabawa, której efektem będzie... niespodzianka, czyli cenna i rzadka nagroda. Otrzyma ją osoba uważnie słuchająca webinarium z najlepszym refleksem. Szczegóły na początku webinarium.
Zapraszamy ;-)


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)