Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Eventy>

Nasze webinarium: Jak uzyskać więcej mleka z pasz objętościowych?

Obrazek

Pasze objętościowe z użytków zielonych to podstawa żywienia bydła mlecznego. Ale jak je uzyskać i wkomponować w dawkę żywieniową, tak by w pełni wykorzystać potencjał genetyczny zwierząt? Zobacz, co podpowiedzą nasi eksperci i praktycy.

Marcin Jajor5 maja 2021, 10:06
Susza już nieraz nadszarpnęła bazę paszową niejednego gospodarstwa mlecznego. Oprócz niej istotny problem stanowi chłodna i mokra wiosna, która opóźnia zbiór pierwszego pokosu. Jeśli zielonkę planujemy przeznaczyć na sianokiszonkę, wówczas lepiej jest zebrać ją wcześniej, nawet w fazie strzelania w źdźbło traw, niż zwlekać ze względu na pogodę do ich kwitnienia. Wprawdzie uzyskamy wtedy mniej zielonki, ale o zdecydowanie lepszej jakości i dajemy więcej czasu na odrost kolejnych pokosów. Pamiętajmy, że ruń łąkowa skoszona we wcześniejszych fazach jest także bardziej smakowita, a zatem zwierzęta ją chętniej pobierają.


W praktyce może to oznaczać, że lepsza jakościowo i bardziej energetyczna pasza objętościowa, czyli pozyskana z wcześniej skoszonych łąk, wpłynie na mniejsze zużycie pasz treściwych i obniżenie kosztów jednostkowych produkcji mleka. Jak uzyskać paszę objętościową o doskonałej jakości, a potem dobrze wkomponować w dawkę pokarmową? Jakich błędów unikać, aby podnieść wydajność mleka? 


Odpowiedzi m.in. na te pytania będziemy szukać na dzisiejszym webinarium pt.: "Szybko i dobrze zebrana, doskonała pasza z użytków zielonych – jak przechytrzyć pogodę? Naszymi ekspertami będą prof. Piotr Goliński z UP w Poznaniu oraz prof. Zygmunt Kowalski z UR w Krakowie. Nie zabraknie także praktyków, którzy przedstawią swoje pomysły na organizację zielonej taśmy w gospodarstwie. Pokażą swoje doświadczenia z praktyki i podzielą się spostrzeżeniami dotyczącymi kosztów.

Zapraszamy do uczestnictwa i do zadawania pytań.

mw/mj
Picture of the author
Autor Artykułu:Marcin Jajor
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)