StoryEditor

Nasze webinarium: Jak uzyskać więcej mleka z pasz objętościowych?

Pasze objętościowe z użytków zielonych to podstawa żywienia bydła mlecznego. Ale jak je uzyskać i wkomponować w dawkę żywieniową, tak by w pełni wykorzystać potencjał genetyczny zwierząt? Zobacz, co podpowiedzą nasi eksperci i praktycy.
05.05.2021., 10:05h
Susza już nieraz nadszarpnęła bazę paszową niejednego gospodarstwa mlecznego. Oprócz niej istotny problem stanowi chłodna i mokra wiosna, która opóźnia zbiór pierwszego pokosu. Jeśli zielonkę planujemy przeznaczyć na sianokiszonkę, wówczas lepiej jest zebrać ją wcześniej, nawet w fazie strzelania w źdźbło traw, niż zwlekać ze względu na pogodę do ich kwitnienia. Wprawdzie uzyskamy wtedy mniej zielonki, ale o zdecydowanie lepszej jakości i dajemy więcej czasu na odrost kolejnych pokosów. Pamiętajmy, że ruń łąkowa skoszona we wcześniejszych fazach jest także bardziej smakowita, a zatem zwierzęta ją chętniej pobierają.


W praktyce może to oznaczać, że lepsza jakościowo i bardziej energetyczna pasza objętościowa, czyli pozyskana z wcześniej skoszonych łąk, wpłynie na mniejsze zużycie pasz treściwych i obniżenie kosztów jednostkowych produkcji mleka. Jak uzyskać paszę objętościową o doskonałej jakości, a potem dobrze wkomponować w dawkę pokarmową? Jakich błędów unikać, aby podnieść wydajność mleka? 


Odpowiedzi m.in. na te pytania będziemy szukać na dzisiejszym webinarium pt.: "Szybko i dobrze zebrana, doskonała pasza z użytków zielonych – jak przechytrzyć pogodę? Naszymi ekspertami będą prof. Piotr Goliński z UP w Poznaniu oraz prof. Zygmunt Kowalski z UR w Krakowie. Nie zabraknie także praktyków, którzy przedstawią swoje pomysły na organizację zielonej taśmy w gospodarstwie. Pokażą swoje doświadczenia z praktyki i podzielą się spostrzeżeniami dotyczącymi kosztów.

Zapraszamy do uczestnictwa i do zadawania pytań.

mw/mj


Marcin Jajor
Autor Artykułu:Marcin Jajor

redaktor działu top bydło i topagrar.pl, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mlecznego i mięsnego

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 12:03