Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Dlaczego kobiety na wsi są niezauważane?

13.03.2017

Drukuj

Dlaczego kobiety na wsi są niezauważane?

Artykuł dostępny

Rolnictwo jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych działalności na świecie, mającą kluczową rolę w produkcji żywności, ochronie środowiska, zachowania krajobrazu i zatrudnieniu społeczności wiejskiej.

r e k l a m aJednocześnie jest bardzo różnorodne, a główne różnice polegają na skali produkcji, kombinacji uprawy ziemi i hodowli zwierząt, intensywności i zmechanizowaniu.

W kontekście znaczenia płci, na wsi pojawiają się ogromne różnice między mężczyznami i kobietami.

Polecany artykuł

Rolniczki motorem innowacji – kto otrzymał nagrody?Ile ziemi dla kobiet?
Dla przykładu, właścicielki ziemi posiadają o wiele mniejszy areał niż właściciele. Co więcej, zdecydowana większość gospodarstw niewyspecjalizowanych w uprawie czy hodowli zwierząt należy do kobiet.

71% ferm utrzymujących zwierzęta prowadzą mężczyźni, a tylko 27% kobiety. Rolnictwo ekologiczne stanowi zaledwie 2% całej działalności na wsi, ale też zdominowane jest przez męską część społeczeństwa – kobiety prowadzą tylko 24% farm ekologicznych i 13% przedsiębiorstw dedykowanych ekologicznej żywności.

Zdefiniować zatrudnienie
Rozwój obszarów wiejskich związany jest z witalnością wsi i dobrobytem jej mieszkańców. Tereny wiejskie zapewniają żywność i surowe materiały, miejsca pracy a także zachowanie bioróżnorodności i krajobrazu. Więcej niż połowa ziemi w Europie klasyfikowana jest jako teren rolniczy (51%), który zamieszkuje 22% Europejczyków.

Udział kobiet w zatrudnieniu i wzroście ekonomicznych jest bardzo istotny w osiągnięciu założeń UE 2020. W 2014 roku rolnictwo zatrudniało tylko 3,3% kobiet i 5,2% mężczyzn.

Jednak te dane mogą być mylące. Nie obejmują kobiet, które nieformalnie pracują na wsi.
Co z matką rolnika? Z jego córką czy siostrą? Często pracują w gospodarstwach, ale ich pracę określa się mianem „pomocy”.

Kobiety pełnią kluczowe role w rodzinach, społecznościach wiejskich, ale są również ważne jako rolnicy.
Niestety, praca rolniczek okazuje się w większości nieopłacaną. Pojawiają się też tendencje do klasyfikowania kobiet jako niezatrudnionych.

Głównymi problemami są:

  • „niewidzialność” ich pracy;
  • sezonowy charakter pracy;
  • nieopłacona praca członków rodziny – głównie kobiet i dzieci, które stanowią 91% siły roboczej na wsi!
Brak stabilizacji
Pomagając mężom, ojcom i braciom, kobiety często nie otrzymują osobnego wynagrodzenia. W teorii rolnik też nie ma stałego dochodu, ale ile zarobionych przez gospodarstwo pieniędzy trafia na jego rozwój i utrzymanie, a ile na dom, rodzinę, a w końcu matkę czy żonę? Co więcej, zdarza się, że kobiety nie mają zabezpieczonej przyszłości, nie posiadając praw do ziemi czy gospodarstwa.

W wielu państwach członkowskich te tendencje zaczynają się zmieniać. Wzrasta świadomość społeczności kobiet na wsi, a resorty gotowe są wprowadzać programy, mające na celu zwiększenie aktywności żeńskiej części nie tyle w pracy, co w strukturze wsi.

W ciągu ostatnich 8 lat tereny wiejskie opuściło około 1,2 miliona mieszkańców, z których większość to kobiety. Poszukując pracy, edukacji czy chociaż opieki dla dzieci, kobiety zostawiają wieś.

Zapewnienie kobietom bezpieczeństwa finansowego i niezależności to coraz częściej pojawiający się temat w Parlamencie Europejskim. Może w ciągu najbliższych kilku lat sytuacja migracyjna się odwróci i młodzi ludzie – w szczególności kobiety – zaczną wracać na wieś.           al

Źródło: EIGE

fot. Sierszeńska

Polecane dla Ciebie:

article icon

Jakie dysze, taka kropla

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii