StoryEditor

Geringhoff – uniwersalne hedery taśmowe

Draper to potoczna nazwa dla hederów, w których materiał transportowany jest na elastycznych taśmach. Podczas tegorocznych żniw przyglądaliśmy się jak te hedery pracowały przy zbiorze pszenicy.
10.08.2021., 17:08h
Zobacz galerię zdjęć hederów Geringhpff Tru Flex

W łanie pszenicy pracowały dwa hedery: Geringhoff Flex o szerokości 9,15 m i Gringhoff Tru Flex o szerokości 12 m. Jak wskazuje nazwa hederów pozwalają one kopiować nierówności: w przypadku hederu Flex elastyczna kosa pozwala na kopiowanie nierówności do 40 cm, w Tru Flex podzielona na trzy sekcje rama hederu pozwala na kopiowanie nierówności w zakresie nawet do ponad 70 cm.

Dlaczego Draper?
Hedery taśmowe z roku na rok zyskują na znaczeniu. Doświadczenia dowodzą, że w przypadku szerokich hederów (powyżej 9 m) transport skoszonego materiału do środka hederu z wykorzystaniem ślimaka staje się nie efektywny. Długi ślimak może delikatnie uginać się na dużej długości, przez co materiał kotłuje się w hederze i podawany może być do przenośnika pochyłego, a później do młocarni bardzo nierównomiernie.
W przypadku transportu materiału na poprzecznych taśmach nie występuje takie zjawisko. Skoszone zboże zawsze podawane jest kłosem do przodu, materiał nie jest skotłowany przez ślimak i przez to podawany jest równomiernie nie obciążając nadmiernie młocarni. 

Elastyczny heder nie tylko do strączkowych
Panuje pogląd, że hedery typu Flex, które pozwalają kopiować nierówności przeznaczone są wyłącznie do zbioru roślin strączkowych. To fakt, że w tych uprawach dzięki swojej konstrukcji pozwalają znacznie obniżyć straty plonu. Jednak hedery tego typu mogą pracować także w trybie sztywnej kosy i zbierać np. zboża lub rzepak, gdzie ryzyko straty plonu wynikające z wysoko umieszczonych kłosów lub łuszczyn nie występuje.

Geringhoff Tru Flex w polu
Heder, który pracował podczas tegorocznych żniw w Polsce miał szerokość 12 m i współpracował z kombajnem Claas Lexion 8700 TerraTrac. Geringhoff oferuje te hedery także w szerokościach 10,7 i 13,7 m.
Heder Geringhoff Tru Flex wyróżnia podzielona zawsze na trzy, równe części rama hederu. Na środkowej części znajdują się przeguby kuliste, na których zależnie od ukształtowania terenu mogą wychylać się w górę lub w dół boczne skrzydła hederu. Na środkowej części hederu znajdują się dwa czujniki płozowe, a na bocznych wychylnych elementach po jednym czujniku. 
Za wychylenie bocznych elementów odpowiada siłownik hydrauliczny zintegrowany z solidnym, okrągłym wspornikiem połączonym z sekcją środkową hederu. W środku wspornika znajduje się mocna sprężyna, która odciąża całą konstrukcję. Na wspomnianym wsporniku zlokalizowana jest dźwignia. Zmieniając jej pozycję w dolne położenie boczne skrzydła hederu będą wychylać się zależnie od ukształtowania terenu (oczywiście po aktywacji funkcji Flex na sterowniku hederu w kabinie). W pozycji dźwigni na środku heder pracuje w pozycji sztywnej.
Również na cztery segmenty podzielony jest nagarniacz hederu. Dzięki temu kombajnista ma zawsze nieograniczoną widoczność na środek hederu i materiał, który trafia do przenośnika pochyłego. 

Własny układ hydrauliczny
Warto zaznaczyć, że wszystkie hedery Geringhoff typu Draper mają własny układ hydrauliczny. Hederz Tru Flex wyposażony jest w trzy pompy hydrauliczne. Pierwsza pompa wykorzystywana jest do napędu bocznych taśm hederu i centralnej taśmy, która podaje materiał do przenośnika pochyłego. W przypadku bocznych taśm w hederach Geringhoff ich prędkość reguluje się bezstopniowo na sterowniku hederu umieszczonym w kabinie kombajnu. Szybkość pracy taśmy centralnej reguluje się pokrętłem na zewnątrz hederu. 
Kolejna pompa odpowiada za napęd kos. Geringhoff stosuje w swoich hederach dwie kosy – to zaleta, bo w przypadku dużych szerokości długa kosa odkształca się podczas pracy. W hederach Geringhoff napęd kos jest hydrauliczny i centralny. Dzięki temu unikalnemu rozwiązaniu na bokach hederu nie ma przekładni, co w tradycyjnych hederach znacznie podnosi ich masę. Dzięki temu boczne osłony hederów Geringhoff są bardzo wąskie. Ułatwia to pracę zwłaszcza przy słupach czy studzienkach. Kolejna korzyść to brak zjawiska odpychania łanu przez szerokie osłony, co zmniejsza starty zwłaszcza rzepaku.
Trzecia pompa zasila elementy układu odpowiedzialnego za wychylenie bocznych skrzydeł hederu tj. kierowanie oleju do siłowników odpowiedzialnych za wychylenie, a także oleju do kół podporowych hederu. 
Nagarniacz napędzany jest również hydraulicznie, jednak za jego napęd odpowiada układ hydrauliczny kombajnu. Za szybkość jego pracy podpowiada kombajn, dlatego pracuje zgodnie z prędkością jazdy.
Poza tym heder Tru Flex wyposażony był w hydraulicznie napędzany ślimak w tylnej, górnej części hederu. To wyposażenie dodatkowe hederów Draper. Wspomaga on transport zwłaszcza wyrośniętego rzepaku. Przekręcając zawór kulowy zatrzymuje się ślimak gdy nie jest potrzebny. 
Rama hederu Geringhoff stanowi zbiornik oleju hydraulicznego. Dzięki temu dobrze oddaje ciepło. Hedery wyposażone są także w chłodnicę oleju z elektrycznie napędzanym wentylatorem. Wentylator ma także funkcję wstecznych obrotów, co pozwala na utrzymanie chłodnicy w czystości  i sprawne oddawanie ciepła.
Kolejna funkcja hydrauliczna hederów Geringhoff, która jest standardowym rozwiązaniem to zmiana kąta pracy całego hederu. To przydatna funkcja nie tylko podczas zbioru strączkowych, ale także przy zbiorze wylęgniętego łanu zboża. Zmieniając kąt hederu podnośniki łanu pracują intensywniej, przez to nie trzeba intensywnie unosić kłosów szybką pracą nagarniacza.

Łatwy montaż kos bocznych
Aby przygotować hedery Geringhoff do zbioru rzepaku wystarczy zdemontować krótkie rozdzielacze łanu i zamontować w ich miejsce hydrauliczne kosy boczne. Cała operacja zajmuje ok. 1 minuty na lewym i prawym boku hederu.
Heder Geringhoff Tru Flex można dodatkowo wyposażyć w elastyczną kosę, co pozwala na jeszcze bardziej dokładnie kopiować nierówności. Kolejna opcja to zintegrowany system powietrzny zapobiegający stratom zwłaszcza drobnych nasion np. rzepaku lub facelii. Bezpośrednio za belką kosy znajduje się kanał powietrzny, z jego otworów wydostaje się powietrze które wdmuchuje drobne nasiona na taśmę.

Heder Flex
Ten heder występuje tylko w jednej wersji o szerokości 9,15 m. Na pokazie heder współpracował z kombajnem John Deere T670i. Jeśli chodzi o napęd taśm, napęd kosy to zastosowano w nim takie same rozwiązania jak w hederze Tru Flex. Podstawową różnicą jest sztywna konstrukcja ramy hederu, za kopiowanie nierówności odpowiada elastyczna kosa. 
Wyłącznym importerem hederów Geringhoff w Polsce, także do zbioru kukurydzy jest firma Tech-Kom z Żabikowa k. Środy Wielkopolskiej.
Dawid Konieczka
Autor Artykułu:Dawid Konieczka

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
27. luty 2024 21:27