Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Wojna Rosja - Ukraina a rolnictwo>

Ukraińscy rolnicy proszą Polskę o budowę szerokich torów

Obrazek

Z prośbą o budowę linii kolejowych wyposażonych w szeroki rozstaw szyn umożliwiających transport ukraińskich towarów do portu w Gdańsku i na Litwę zwróciły się do polskich władz: Ukraińska Rada Rolnicza, Związek Rolniczy Ukrainy, Ukraiński Klub Agrobiznesu, Ogólnoukraiński Związek Gmin, Związek Hodowców Drobiu Ukrainy oraz Ukraińska Konfederacja Rolnicza - informuje portal obserwatorlogistyczny.pl 

Karol Pomeranek8 listopada 2022, 06:00

Od wybuchu wojny ukraińskie towary nie trafiają na Litwę przez Białoruś

Przedstawiciele ukraińskiej branży rolniczej zwracają uwagę na problemy z transportem ukraińskich towarów do portów w Gdańsku i litewskiej Kłajpedy. Na Litwę, dysponująca bliźniaczą ukraińskiej postsowiecką infrastrukturą kolejową, od czasu wybuchu wojny nie trafiają towary via Białoruś, a jedynie drogą lądową przez Polskę. Polska tymczasem nie ma do zaoferowania stronie ukraińskiej odpowiedniej infrastruktury pozwalającej na płynny transport towarów do portu w Gdańsku. Aby ukraińskie towary dotarły do wspomnianych portów, z uwagi na różnice w rozstawie torów, konieczny jest ich przeładunek na trasie, bądź przestawienie wagonów na przejściach granicznych między Ukrainą a Polską.

„Transport drogowy dla ładunków masowych na duże odległości nie jest optymalnym rozwiązaniem”

Jak podkreśla portal obserwatorlogistyczny.pl, apel przedstawicieli ukraińskiej branży rolniczej trafił do Kancelarii Prezydenta RP oraz na biurko premiera Mateusza Morawieckiego.

– Wniosek miałby zwiększyć atrakcyjność transportu kolejowego na tym obszarze. Jak wskazał BAP (Ukraińska Rada Rolnicza), transport drogowy dla ładunków masowych na duże odległości nie jest optymalnym rozwiązaniem, biorąc pod uwagę, że często jest droższy od kolejowego. Z drugiej strony apel wydaje się nieco sprzeczny z unijną ideą upowszechniania europejskiego rozstawu torów w krajach Europy Wschodniej – czytamy.
źródło: obserwatorlogistyczny.pl
fot.: Pixabay


Picture of the author
Autor Artykułu:Karol Pomeranek
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)