StoryEditor

Dewulf: nowy 4-rzędowy kombajn Enduro

Dewulf, belgijski producent maszyn do upraw ziemniaków i warzyw korzeniowych, zaprezentował swój nowy, 4-rzędowy kombajn samobieżny z taśmami przesiewającymi, czyli Enduro. Premiera miała miejsce wczoraj, podczas międzynarodowej prezentacji online na żywo. Kombajn jest już dostępny w sprzedaży, ale to nie jedyne nowości na kolejny sezon.
20.11.2020., 10:11h

Samobieżny kombajn Enduro stanowi punkt kulminacyjny ponad 30 lat doświadczeń Dewulf w dziedzinie samobieżnych kombajnów do ziemniaków – informuje producent. Belgijska firma opracowała Enduro, mając na uwadze trzy kluczowe kwestie: delikatne traktowanie plonu, wydajność i łatwość użytkowania. Sercem maszyny jest 450-konnny silnik Scania.

Zredukowany nacisk na glebę

Masa nowego kombajnu to przynajmniej 27 ton. Przy tak dużej masie firma podkreśla stosunkowo nieduży nacisk kół na glebę jedynie 1,5 kg/cm2. Parametr ten uzyskano dzięki rozłożeniu ciężaru na trzy osie. Standardowe przednie opony to Alliance 270/95 R48, a tylne BKT 750/65 R26. Natomiast zastosowanie opcjonalnych opon z technologią VF umożliwiających pracę przy zredukowanym do 1 bara ciśnieniu (Alliance VF 270/95 R48 – przód, Michelin 750/65 R26 VF - tył) dodatkowo przekłada się na ochronę gleby. Środek ciężkości kombajnu jest przesunięty nieco bardziej na tył, przednie koła nie uszkadzają redlin nawet w warunkach zwiększonej wilgotności gleby. Maszyna ma prawie 15 m długości, ale dzięki skrętnym osiom umożliwia sprawne zawracanie na stosunkowo niedużej przestrzeni.

Wydajne czyszczenie

dewulf_enduro
Podobnie jak w innym 4-rzędowym kombajnie z taśmami przesiewającymi tej firmy, czyli Kwatro, wzdłuż taśm przesiewających w Enduro nie występują przewężenia. Efektem jest optymalna wydajność przesiewania w całej maszynie. Producent zwraca jednak uwagę na unikatową cechę, jaką jest umożliwienie operatorowi łatwego i bezstopniowego dopasowywania nachylenia jednostki czyszczącej w zakresie od 0° do 12°, w zależności od warunków wilgotnościowych, zachwaszczenia i potrzeb związanych z czyszczeniem bulw.

200 ton w godzinę

Podnośnik pierścieniowy w kombajnie Enduro wykorzystuje nową, opatentowaną technologię o nazwie Fill-Tastic. Podnośnik pierścieniowy pracuje z wydajnością 200 ton/godzinę, uzyskując ją przy przyjaznej dla bulw prędkości, którą automatycznie steruje odpowiedni czujnik. Dwuczęściowy zbiornik na bulwy ma pojemność 15,4 m3 (10 ton), a wysokość rozładunku z przenośnika mieści się w zakresie od 2,6 do 4,2 m. Elewator wyładowczy złożony jest z prętów, przez co nadmiar gleby zostaje odsiany w trakcie rozładunku. Produkcja tego 4-rzędowego samobieżnego kombajnu wystartuje w przyszłym roku. Dewulf przyjmuje obecnie zamówienia na maszynę spływające za pośrednictwem sieci dealerskiej tej firmy. W Polsce tworzą ją cztery firmy: Agro Jurek (Sulechów), APH Group (Słupsk), Nova Farm (Maków) i Pro-Agro (Łaszczewiec).

    

Niewielki lifting kombajnu R3060

dewulf_r360
W ostatnim czasie Dewulf wprowadził kilka aktualizacji do kombajnów przesiewających serii R3060. Każdy nowy R3060 jest teraz wyposażony w nowy, bardziej przyjazny dla środowiska silnik Scania Stage V o mocy 350 lub 400 KM z systemem AdBlue. Aby jeszcze bardziej zoptymalizować osiągi silnika, komora silnika otrzymała również nową kratkę. Dzięki dodatkowej kratce w nadwoziu gorące powietrze wytwarzane przez silnik może łatwiej uciekać. Powinno to jeszcze bardziej zwiększyć żywotność i wydajność.

R3060 otrzymał również nowsze monitory ze znacznie poprawioną jakością obrazu i kamery HD. Kamera z tyłu maszyny i kamera na górze windy wyładowczej do zbiornika są wyposażone w szerokokątny obiektyw. Zapewnia to kierowcy lepszą widoczność obszaru za kombajnem podczas jazdy do tyłu. Oznacza to również, że podczas napełniania pojazdów transportowych lub skrzyń ma pełniejszy i ostrzejszy widok, co pozwala mu lepiej ocenić, kiedy są one w pełni załadowane.

Nowy kultywator

frez_dewulf_sc360
Dewulf wprowadza na rynek SC 360, kultywator (glebogryzarkę) o szerokości 3,6 m z serii SC 360. Maszynę o szerokości 3,6 m można zamontować z przodu lub z tyłu ciągnika. Po wcześniej wprowadzonych SC 300 i SC Compact, jest to teraz trzeci typ z serii kultywatorów SC. Najnowszy model został opracowany dla rolników, którzy sadzą w rozstawie 4 x 90 cm. Dzięki mocowaniu z przodu można go łatwo połączyć z sadzarką do ziemniaków, aby zwiększyć wydajność sadzenia. Firma zaznacza, że kultywator SC 360 jest samoczyszczący i nie wymaga konserwacji.
Dzięki dużej średnicy wirnika –  650 mm – kultywator Dewulf SC uprawia głębiej niż innych kultywatory producenta, w związku z tym dostępna jest duża ilość luźnej gleby, która zapewnia optymalne formowanie redlin i lepsze warunki wzrostu.  Wirnik SC 360 ma co najmniej 132 haczyki z hartowanej stali, które sprawdzają się w każdym rodzaju gleby. Kultywator jest dostępny z różnymi opcjami, takimi jak dłuta lub wał rozbijający grudki.

forum

Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. luty 2024 12:26