Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Technika>Maszyny rolnicze>

Tanio i dobrze – zbiór pasz według firmy Claas

Obrazek

Koszenie, przetrząsanie, zgrabianie i prasowanie – wszystko to ma wpływ na jakość zebranej paszy. Jakie rozwiązania proponuje firma Claas, żeby zrobić to dobrze i zaoszczędzić?

Jan Józefowicz9 kwietnia 2022, 08:00

Seria kosiarek Claas Disco została wyposażona w hydropneumatyczny system odciążający Active Float. Zależnie od modelu kosiarki jest on montowany seryjnie lub dostępny opcjonalnie zamiast odciążenia sprężynowego. Masa kosiarki jest przy tym przenoszona na ciągnik, a tym samym nie niszczy darni.

„Dla wielu rolników największą zaletą jest jednak czyste cięcie i wpływ systemu na zużycie paliwa przez pracujący z kosiarką ciągnik” – komentuje Patryk Piontek z firmy Claas. Dzięki systemowi odciążenia Active Float można obniżyć zawartość surowego popiołu o 17%. Dodatkowo zużycie paliwa zmniejsza się o 2,5%. Claas wyjaśnia, że obniżając liczbę obrotów WOM do 850 obr./min można zmniejszyć zużycie paliwa o kolejne 16%.

Producent informuje, że oszczędności te zostały potwierdzone w praktyce podczas niezależnych testów – gdzie zaobserwowano spadek zużycia paliwa od około 0,4l, aż do 1 l/ha.

Lepsza jakość paszy

Prasy zwijające Claas Variant i Rollant zostały wyposażone w system Roto Cut
– Co prawda zwiększają one zapotrzebowanie na moc o około 10%, ale w zamian dostajemy dodatkowe korzyści - mówi Patryk Piontek. Specjalny system cięcia zapewnia lepszą jakość paszy dla przeżuwaczy, wysoką gęstość bel, a co za tym idzie lepszą fermentację kiszonki. - Drobniej pocięta pasza pozwala także na łatwiejsze mieszanie i szybsze przygotowanie dawek żywieniowych w wozie paszowym – dodaje ekspert Claas.

Mimo zwiększonego zapotrzebowania na moc, przy zastosowaniu Roto Cut można zwiększyć zagęszczenie bel, czyli zbierany materiał zmieści się w mniejszej liczbie bel. Dzięki temu można zmniejszyć koszty transportu i owijania. Ma to zrekompensować wzrost kosztów paliwa pracy prasą z Roto Cut.

Lepsze zagęszczenie bel

W prasach Claas Rolant zastosowano system MPS. Jak komentuje Patryk Piontek, rozwiązanie to pozwala uzyskać bardziej zagęszczone i mocniej sprasowane bele. Nie potrzebujemy do tego większego mocy ciągnika.

W momencie rozpoczęcia formowania beli trzy walce MPS znajdują się wewnątrz komory prasującej. Zwiększająca się bela w komorze wypycha MPS ku górze aż do położenia krańcowego. Dzięki temu bela obraca się od samego początku i jest zagęszczana już od 90 cm. W ten sposób można uzyskiwać mocno zagęszczone bele nawet przy wysokiej prędkości jazdy.

opr. jj

fot. Claas.pl


Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Józefowicz
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)