Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Technika>Nowe technologie>

Autonomiczny kombajn do zbioru batatów

Obrazek

Schmeide.one to start-up, założony w 2017 roku przez Christopha Grimme. Owocem pracy młodego przedsiębiorcy i jego zespołu jest kombajn Harvey.one, w pełni autonomiczna maszyna do zbioru batatów.

Dawid Konieczka14 stycznia 2020, 10:12
Słodkie ziemniaki ze względu na dużą zawartość cukrów są bardzo wrażliwe na uszkodzenia w czasie zbioru. Z tego powodu większość batatów na całym świecie zbierana jest ręcznie.

Nowy kombajn prezentowany na stoisku Grimme podczas targów Agritechnica ma zmechanizować zbiór batatów. Są one z reguły uprawiane na niewielkich parcelach. Z tego powodu kombajn wyróżnia się kompaktowymi rozmiarami. Ma 5 m długości, 2,5 m szerokości i 2,2 m wysokości. Wyposażony jest w gąsienicowy układ jezdny, aby nie uszkadzać struktury gleby.

Pierwszym elementem jest rolka kopiująca, następnie przenośnik odsiewający. Po nim bataty przemieszczane są na przenośnik taśmowy, z którego plon ręcznie przepakowywany jest do mniejszych pojemników.

Do napędu kombajnu wykorzystywany jest silnik Deutza o mocy 37 KM. Sprzęt wyposażony jest w szereg czujników, umożliwiających autonomiczną pracę. Ze względu na niewielkie rozmiary i masę zaledwie 2600 kg, kombajn można transportować między polami na niskopodwoziowej przyczepie.

Grimme informuje, że kombajn Harvey.one to na razie koncept i nie wiadomo, kiedy wejdzie do produkcji. Pierwsze próby zbioru zostały już pomyślnie przeprowadzone w Niemczech.

Dawid Konieczka
Picture of the author
Autor Artykułu:Dawid Konieczka
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)