Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Jeden zbiornik opryskiwacza na 200 ha

18.10.2018

Drukuj

Jeden zbiornik opryskiwacza na 200 ha

Artykuł dostępny

Jak to możliwe? Sekret tkwi w opracowanej już 25 lat temu przez firmę Danfoil koncepcji oprysku. Siła napędową pozwalającą doprowadzić substancję aktywna do roślin/gleby jest tu przede wszystkim powietrze. Wydmuchiwane przez uniwersalny atomizer o nazwie Eurofoil powietrze transportuje rozpuszczoną w wodzie substancję. Pozwala to na ograniczenie stosowanej dawki cieczy roboczej do poziomu 30-50 l/ha!

Sterowanie powietrzem
Podczas opryskiwania niskich roślin lub pola przed wschodem krople docierają do gleby i dodatkowo są rozprowadzane przez poziome ruchy powietrza. Natomiast w większych uprawach powietrze tworzy turbulencje wokół roślin. W efekcie ciecz robocza dociera zarówno na wierzch liści, jak i od spodu. Jak podkreśla producent – to zjawisko szczególnie pomaga w zwalczaniu szkodników i chorób. kolejnym atutem oprysku wg koncepcji Danfoil jest niska wrażliwość na znoszenie oprysku przez wiatr. Z kolei zmienna wielkość kropli umożliwia dostosowanie parametrów oprysku do rodzaju wykonywanego zabiegu. Wielkość kropli kontrolowana jest przez zmianę ciśnienia strumienia powietrza: im wyższe ciśnienie, tym mniejsze krople.

r e k l a m aOferta opryskiwaczy
Duński producent ma w ofercie cztery modele opryskiwaczy. Ze zbiornikiem o pojemności 1000 l i belką polową o szerokości od 18 do 24 m dostępne są zawieszane opryskiwacze AirBoss. Trzykrotnie większa pojemność oferują zaczepiane modele ConCorde II. Tu do dyspozycji mamy serię jednoosiową z belką o szerokości od 20 do 28 m lub od 30 do 36 m. Warto podkreślić, że zbiornik mieszczący. 3 tys. l pozwala na jednorazowy oprysk nawet 100 ha.  Ze zbiornikiem o pojemności 10 tys. l na tandemowym układzie jezdnym produkowane są opryskiwacze AirHammer. Sprzęt może pracować na szerokości do 24 do 36 m. Danfoil we współpracy z innym producentem wytwarza też opryskiwacze samojezdne Airforce 1. Do wyboru są trzy wersje zbiornika 4,6, 5,3 i 6,6 tys. l i belka w zakresie od 24 do 36 m.

W trakcie wczorajszej prezentacji zorganizowanej przez firmę Suntree (dystrybutor w Polsce) i Danfoil mogliśmy bliżej przyjrzeć się pracy zaczepianych modeli AirHammer oraz ConCorde II. Opryskiwacze pracowały ochronie zbóż na polach w woj. zachodniopomorskim.

Stabilizacja belki
W opryskiwaczu ConCorde II ze zbiornikiem na 3 tys. litrów najnowszym rozwiązaniem jest system RTC (Rough Terrain Control) służący do poziomowania aluminiowej belki, w tym przypadku o szerokości 36 m. Danfoil wykorzystał w tym celu żyroskop i 7 czujników ultradźwiękowych zamontowanych na belce. W efekcie belka reaguje dokładnie i szybko umożliwiając kopiowanie nawet bardzo pagórkowatego terenu. Pomocne jest tu także niezależne unoszenie prawej i lewej strony belki. W system RTC wyposażyć można także pozostałe opryskiwacze producenta.

CocCorde II jest wyposażony w elektryczne zawory, które automatycznie sterują trzema programami mycia dostępnymi w menu sterownika DSC. Wszystkie opryskiwacze tej serii sa standardowo wyposażone w proporcjonalną hydraulikę LS (Load Sensing), która napędza wentylatory, pompę i hydraulikę. Dlatego ważne jest, aby współpracujący ciągnik miał hydraulikę LS z wydajnością minimum 90 l/min przy ciśnieniu 190 barów. Maszynę można zamontować na dyszlu z zaczepem kulowym K80 lub Hitch. Zastosowana w modelu 4-komorowa pompa membranowa ma wydajność 160 l/min. Z pompy ciecz robocza kierowana jest przez filtr i przepływomierz do 8 zaworów sekcyjnych, które zasilają atomizery Eurofoil na belce. Producent oferuje szeroką gamę wyposażenia standardowego i opcjonalnego.

Dużą wydajnością pracy może pochwalić się opryskiwacz AirHammer, którego zbiornik na 10 tys. l pozwala w ciągu 10 godzin pracy opryskać 200 a nawet 300 ha przy jednym napełnieniu. Dwuosiowa maszyn osadzona jest na podwoziu marki Zunhammer, a zainstalowane hamulce pneumatyczne pozwalają na bezpieczną jazdę z prędkością nawet 40 km/h. 

Polecany artykuł

Przyczepiane opryskiwacze Jar-MetMultiDose
Ciekawym rozwiązaniem firmy Danfoil w zaprezentowanym na pokazie modelu jest system MultiDose z 6 pompami. Zaletą systemu jest to, że w zbiorniku głównym jest tylko czyta woda, a jednocześnie można stosować kilka różnych substancji. Pozwala to na wykonanie kilku zabiegów na różnych polach z użyciem różnych preparatów. Opryskiwacz z systemem MultiDose wyróżnia zestaw oddzielnych zbiorników na środki chemiczne, które w miarę potrzeb przez pompki perystaltyczne transportowane są do głównej pompy ciśnieniowej. W pompie ciecz aktywna łączy się z czystą wodą, a następnie kierowana jest do atomizerów na belce. Jeżeli sytuacja na to pozwala (środki można ze sobą mieszać), to jednocześnie można dozować preparaty nawet z 6 pomp. Po zakończonym zabiegu np. fungicydowym wystarczy kilka kliknięć w sterowniku DSC by aktywować płukanie belki i przejść do pracy z innym środkiem chemicznym. 
Fot. Beba


Polecane dla Ciebie:

article icon

Jakie dysze, taka kropla

Czytaj

Zobacz wideo

Jeden zbiornik opryskiwacza na 200 ha

Galeria zdjęć

Opryskiwacze Danfoil wyróżnia zastosowanie atomizerów i konstrukcja belki.
Zasobniki środków chemicznych systemu MultiDose.
Zasobniki środków chemicznych systemu MultiDose.
Zespół pomp perystaltycznych przekazujących substancje w kierunku belki opryskiwacza.
Atomizer Eurofoil.
Pompa opryskiwacza AirHammer – tu czysta woda łączy się ze środkami chemicznymi.
Amortyzowane zawieszenie opryskiwacza AirHammer.
Komputer DCS sterujący pracą opryskiwacza Danfoil.
Czyszczenie filtrów indywidualnych przez atomizerami.
Hydrauliczne opuszczanie zbiorników ułatwia ich obsługę.
Z tyłu opryskiwacza AirHammer z systemem MultiDose znajduje się zespół króćców umożliwiających kalibrację.
AirHammer w pracy z dawką 40 l/ha.
Opryskiwacz ConCord II ze zbiornikiem o poj. 3 tys. l.
Opryskiwacz ConCord II z nowym systemem stabilizacji belki.
Blok zaworów hydraulicznych odpowiadających za sterowanie belką.
Amortyzatory belki opryskiwacza Danfoil.

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii