StoryEditor

Polowy analizator NPK

Nowa koncepcja analizy próbki za pomocą mikroczipa pozwala szybko określić zawartość NPK w glebie bez konieczności transportowania próbek do laboratorium. Wprawdzie pomiar laboratoryjny daje najwyższą precyzję, ale musimy poczekać na wyniki i każdorazowo płacić za badanie.
08.12.2018., 00:12h
iMetos MobiLab to przenośne laboratorium do badania zawartości składników pokarmowych w glebie marki Pessl Instruments z Austrii. Sprzęt przeznaczony jest do użytku rolniczego i ogrodniczego.

Nowa koncepcja analizy próbki za pomocą mikroczipa pozwala szybko określić zawartość NPK w glebie bez konieczności transportowania próbek do laboratorium. Wprawdzie pomiar laboratoryjny daje najwyższą precyzję, ale musimy poczekać na wyniki i każdorazowo płacić za badanie. Analiza składników gleby (NO3, K i PO4) oparta jest na elektroforezie kapilarnej, która, jak zapewnia producent, umożliwia szybki i precyzyjny pomiar.

Po pobraniu próbek gleby z pola przygotowanie próbki odbywa się bezpośrednio na polu lub w biurze. Filtrowana próbka jest wstrzykiwana do kapilary laboratoryjnej na czipie, gdzie stosowane jest silne pole elektryczne. Rozpuszczone składniki odżywcze są naładowanymi cząsteczkami, a zatem reagują na pole elektryczne. Są rozdzielane zgodnie z ich chemiczną naturą i ostatecznie mierzone za pomocą detektora na końcu kapilary. 

MobiLab umożliwia przesyłanie danych o składnikach pokarmowych w danej części pola do oprogramowania maszyn rolniczych. Dzięki temu można automatycznie prowadzić zabiegi dostosowując, np. dawkę nawożenia do zasobności gleby. 

Od grudnia 2017 roku firma Pessl Instruments posiada własne biuro handlowe pod nazwą Metos Polska. W Polsce reprezentuje ją 5 autoryzowanych dystrybutorów oraz niektóre punkty sprzedaży John Deere. W na początku tego roku Firma Pessl Instruments oraz John Deere podpisały globalne porozumienie o współpracy. iMetos będzie dostarczał rolnicze stacje meteorologiczne, lokalną precyzyjną prognozę pogody, modele chorobowe, pułapki feromonowe, urządzenia do skanowania gleby oraz lokalizacji maszyn i pojazdów.
Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. kwiecień 2024 22:41