Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Technika>Nowe technologie>

Trzecia generacja robotów Fendt Xaver

Obrazek

Myśląc o przyszłości i rozwoju nowoczesnej techniki rolniczej, nie można pominąć takich zagadnień, jak automatyzacja i autonomia. Dowodem tego jest chociażby projekt Fendt Xaver, czyli roboty polowe.

Dawid Konieczka14 listopada 2020, 09:32

Fendt opracował kolejną, trzecią generację robotów, które niedawno można było zobaczyć po raz pierwszy podczas pracy w polu. Bawarski producent twierdzi, że ze względów legislacyjnych i bezpieczeństwa, autonomiczne roboty trafią na pola wcześniej niż ciągniki bez operatora.

Przy opracowaniu nowych robotów duży nacisk kładziono na wykorzystanie inteligentnego rolnictwa. Najnowszy Xaver został wyposażony w sekcję wysiewającą Precision Planting do siewu punktowego. Dzięki wykorzystaniu układu prowadzenia Fendt Guide, roboty pracują z dokładnością co do centymetra. W przypadku siewu każda z roślin na polu ma zapisaną dokładną lokalizację. Dane te są podstawą do późniejszych zabiegów, czyli ochrony roślin, mechanicznego zwalczania chwastów lub nawożenia. Wykorzystywane są one niezależnie od tego, czy prace pielęgnacyjne będą wykonywane przez roboty, czy przez precyzyjne maszyny, współpracujące z ciągnikiem. Oczywiście, do poprawnego funkcjonowania całego systemu potrzeba wydajnej sieci do wymiany danych, tutaj Fendt stawia na technologię 5G.

Trzecią generację robotów Xaver wyróżnia konstrukcja z trzema kołami. Wszystkie wyposażone są w elektryczne silniki napędowe, a ostatnie, pojedyncze koło pełni również rolę dociskową, co pozwala zamknąć bruzdę nasienną i zwiększa podsiąk. Przednie koła można wyposażyć w obciążniki, co umożliwia zwiększenie masy pojedynczego robota ze 150 do 250 kg.

Pojemność baterii litowo-jonowych została zwiększona do 2,6 kWh, co wystarcza na nieprzerwaną pracę przez ok. 1,5 h. Przy niskim poziomie energii robot samodzielnie zjeżdża z pola do stacji ładowania. Aby zwiększyć wydajność pracy, możliwa jest wymiana baterii na naładowaną.

Roboty Xaver zostały stworzone z myślą o pracy w tzw. roju, czyli kilka robotów pracuje na jednym polu równocześnie. Rój sześciu minimaszyn w przypadku siewu osiąga wydajność ok. 3 ha/h. Mogą one pracować bez przerwy przez całą dobę. Roboty otrzymują polecenia i wysyłają raporty o swoim statusie za pośrednictwem Fendt Xaver Cloud, obsługiwanej przez aplikację Xaver App. Aplikację można obsługiwać za pośrednictwem zintegrowanej platformy cyfrowej FendtONE.1 z 2
Przednie koła można wyposażyć w obciążniki, co umożliwia zwiększenie masy pojedynczego robota ze 150 do 250 kg.

Przednie koła można wyposażyć w obciążniki, co umożliwia zwiększenie masy pojedynczego robota ze 150 do 250 kg.

2 z 2
Roboty Xaver zostały stworzone z myślą o pracy w tzw. roju, czyli kilka robotów pracuje na jednym polu równocześnie.

Roboty Xaver zostały stworzone z myślą o pracy w tzw. roju, czyli kilka robotów pracuje na jednym polu równocześnie.

Picture of the author
Autor Artykułu:Dawid Konieczka
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)