StoryEditor

Trzecia generacja robotów Fendt Xaver

Myśląc o przyszłości i rozwoju nowoczesnej techniki rolniczej, nie można pominąć takich zagadnień, jak automatyzacja i autonomia. Dowodem tego jest chociażby projekt Fendt Xaver, czyli roboty polowe.
14.11.2020., 09:11h

Fendt opracował kolejną, trzecią generację robotów, które niedawno można było zobaczyć po raz pierwszy podczas pracy w polu. Bawarski producent twierdzi, że ze względów legislacyjnych i bezpieczeństwa, autonomiczne roboty trafią na pola wcześniej niż ciągniki bez operatora.

Przy opracowaniu nowych robotów duży nacisk kładziono na wykorzystanie inteligentnego rolnictwa. Najnowszy Xaver został wyposażony w sekcję wysiewającą Precision Planting do siewu punktowego. Dzięki wykorzystaniu układu prowadzenia Fendt Guide, roboty pracują z dokładnością co do centymetra. W przypadku siewu każda z roślin na polu ma zapisaną dokładną lokalizację. Dane te są podstawą do późniejszych zabiegów, czyli ochrony roślin, mechanicznego zwalczania chwastów lub nawożenia. Wykorzystywane są one niezależnie od tego, czy prace pielęgnacyjne będą wykonywane przez roboty, czy przez precyzyjne maszyny, współpracujące z ciągnikiem. Oczywiście, do poprawnego funkcjonowania całego systemu potrzeba wydajnej sieci do wymiany danych, tutaj Fendt stawia na technologię 5G.

Trzecią generację robotów Xaver wyróżnia konstrukcja z trzema kołami. Wszystkie wyposażone są w elektryczne silniki napędowe, a ostatnie, pojedyncze koło pełni również rolę dociskową, co pozwala zamknąć bruzdę nasienną i zwiększa podsiąk. Przednie koła można wyposażyć w obciążniki, co umożliwia zwiększenie masy pojedynczego robota ze 150 do 250 kg.

Pojemność baterii litowo-jonowych została zwiększona do 2,6 kWh, co wystarcza na nieprzerwaną pracę przez ok. 1,5 h. Przy niskim poziomie energii robot samodzielnie zjeżdża z pola do stacji ładowania. Aby zwiększyć wydajność pracy, możliwa jest wymiana baterii na naładowaną.

Roboty Xaver zostały stworzone z myślą o pracy w tzw. roju, czyli kilka robotów pracuje na jednym polu równocześnie. Rój sześciu minimaszyn w przypadku siewu osiąga wydajność ok. 3 ha/h. Mogą one pracować bez przerwy przez całą dobę. Roboty otrzymują polecenia i wysyłają raporty o swoim statusie za pośrednictwem Fendt Xaver Cloud, obsługiwanej przez aplikację Xaver App. Aplikację można obsługiwać za pośrednictwem zintegrowanej platformy cyfrowej FendtONE.

Dawid Konieczka
Autor Artykułu:Dawid Konieczka

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. czerwiec 2024 04:35