Reklama zniknie za 11 sekund

Bioasekuracja wewnątrz chlewni

Obrazek

Po chlewni poruszamy się zgodnie z zasadą od najmłodszych do najstarszych. W pierwszej kolejności obchodzimy porodówkę, następnie odchowalnię, warchlakarnię, sektory loch, a na końcu tuczarnię. A o czym jeszcze należy pamiętać, aby nie przenosić zarazków z jednej do drugiej grupy technologicznej w chlewni?

Anna Kurek28 kwietnia 2017, 06:00

Pamiętajmy, że bioasekuracja to nie tylko działania ograniczające ryzyko zawleczenia patogenów z zewnątrz do chlewni. To też szereg zasad zapobiegających szerzeniu się zarazków wewnątrz budynku. Jako bariery pomiędzy sektorami chlewni dobrze sprawdzają się np. maty gabkowe ze spodem zapobiegającycm wypływaniu środka dezynfekcyjnego. Z obu stron maty warto umieścić wycieraczkę, która pozwoli oczyścić buty przed zamoczeniem w płynie. Jeżeli buty są bardzo zabrudzone należy je umyć pod bieżącą wodą przed przejściem do kolejnego sektora chlewni. Odkażanie brudnego obuwia mija się z celem. 

Nade wszystko przestrzegajmy kierunku przemieszczania się po chlewni. Od porodówek, przez odchowalnie, warchlakarnie, sektory loch, po tuczarnie. W niektórych obiektach praktykuje się zmiany obuwia przed przejściem do innego sektora chlewni.

Zapraszamy do lektury majowego "top świnie". Tam przeczytacie Państwo jakie jeszcze zasady warto wprowadzić do chlewni, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się w niej zarazków.  aku

 1 z 1
Bioasekuracja wewnątrz chlewni

Bioasekuracja wewnątrz chlewni

Picture of the author
Autor Artykułu:Anna Kurek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)