Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Organizacja produkcji świń>

Ceny skupu świń ulegają stawkom niemieckim

Obrazek

ASF szaleje w kraju, producenci trzody chlewnej z niepokojem dowiadują się o kolejnych ogniskach i obserwują notowania cen, tymczasem stawki skupu tuczników bardziej ulegają wpływom zachodnich tendencji rynkowych niż krajowym nastrojom.

Aleksandra Galus18 sierpnia 2016, 12:21

Mimo, iż wielu obawia się konsekwencji, jakie mogą nastąpić w wyniku szerzenia się przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF), czyli zablokowania wywozu wieprzowiny w niektóre kierunki świata, to jednak póki co producenci świń mogą spać spokojnie. Już od ponad miesiąca niemiecka giełda wykazuje stały poziom skupu żywca wieprzowego: 1,66 euro/kg WBC. A ponieważ na polskim rynku to właśnie ten czynnik głównie decyduje o kierunku stawek skupu żywca wieprzowego w polskich ubojniach, toteż w tym tygodniu średnia cena skupu świń pozostaje niezmieniona: wynosi obecnie 6,52 zł/kg netto (dla klasy E). Na obniżkę ceny zdecydowały się bardzo nieliczne podmioty skupujące i nie przekraczają one 10 gr/kg.

Wspomniane obniżki zostały odnotowane w województwie łódzkim i mazowieckim. W pozostałych województwach stawki są identyczne jak przed tygodniem. Na razie ubojnie nie planują obniżek, ani podwyżek. Z przeprowadzonej przez nas sondy cenowej wynika, że średnia stawka skupu żywca wieprzowego wynosi nadal niespełna 5 zł/kg netto, natomiast za klasę E płaci się średnio 6,52 zł/kg, z U: 6,24 zł/kg, za R: 5,72 zł/kg. 

Najwyższa stawka za kilogram żywca wieprzowego wynosi 5,50 zł w województwie łódzkim, a najniższa to 4,10 zł/kg w województwie lubelskim. Najwyższa stawka za klasę E to 6,95 zł/kg w województwie warmińsko-mazurskim, natomiast najniższa to 6,20 zł/kg w lubelskim. W rezultacie daje to średnią cenę za żywiec: 4,98 zł/kg oraz 6,54 zł/kg w przypadku klasy E.  ag

 

Zobacz wszystkie ceny skupu tuczników w kraju!

 Picture of the author
Autor Artykułu:Aleksandra Galus
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)