StoryEditor

Ceny skupu świń ulegają stawkom niemieckim

ASF szaleje w kraju, producenci trzody chlewnej z niepokojem dowiadują się o kolejnych ogniskach i obserwują notowania cen, tymczasem stawki skupu tuczników bardziej ulegają wpływom zachodnich tendencji rynkowych niż krajowym nastrojom.
18.08.2016., 12:08h

Mimo, iż wielu obawia się konsekwencji, jakie mogą nastąpić w wyniku szerzenia się przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF), czyli zablokowania wywozu wieprzowiny w niektóre kierunki świata, to jednak póki co producenci świń mogą spać spokojnie. Już od ponad miesiąca niemiecka giełda wykazuje stały poziom skupu żywca wieprzowego: 1,66 euro/kg WBC. A ponieważ na polskim rynku to właśnie ten czynnik głównie decyduje o kierunku stawek skupu żywca wieprzowego w polskich ubojniach, toteż w tym tygodniu średnia cena skupu świń pozostaje niezmieniona: wynosi obecnie 6,52 zł/kg netto (dla klasy E). Na obniżkę ceny zdecydowały się bardzo nieliczne podmioty skupujące i nie przekraczają one 10 gr/kg.

Wspomniane obniżki zostały odnotowane w województwie łódzkim i mazowieckim. W pozostałych województwach stawki są identyczne jak przed tygodniem. Na razie ubojnie nie planują obniżek, ani podwyżek. Z przeprowadzonej przez nas sondy cenowej wynika, że średnia stawka skupu żywca wieprzowego wynosi nadal niespełna 5 zł/kg netto, natomiast za klasę E płaci się średnio 6,52 zł/kg, z U: 6,24 zł/kg, za R: 5,72 zł/kg. 

Najwyższa stawka za kilogram żywca wieprzowego wynosi 5,50 zł w województwie łódzkim, a najniższa to 4,10 zł/kg w województwie lubelskim. Najwyższa stawka za klasę E to 6,95 zł/kg w województwie warmińsko-mazurskim, natomiast najniższa to 6,20 zł/kg w lubelskim. W rezultacie daje to średnią cenę za żywiec: 4,98 zł/kg oraz 6,54 zł/kg w przypadku klasy E.  ag

 

Zobacz wszystkie ceny skupu tuczników w kraju!

 

Aleksandra Galus
Autor Artykułu:Aleksandra Galus

redaktor, specjalista ds. automatyzacji treści

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
04. grudzień 2023 17:40