Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Organizacja produkcji świń>

Holendrzy na granicy opłacalności produkcji świń

W Holandii podobnie ja w Danii i Niemczech, czy Polsce koronawirus nie dał się we znaki mieszkańcom wsi, jak w aglomeracji miejskich.

Paulina Janusz-Twardowska24 maja 2020, 17:12
– Koronawirus bardziej niż na same fermy, w ostatnim czasie wpłynął na rynek. Jeszcze 12 tygodni temu notowaliśmy rekordowe ceny – powyżej 2 euro brutto/ kg wbc. Teraz w koncernie VION stawki spadły do 1,65 euro brutto/kg i to jest kwota bliska kosztów produkcji w przeciętnej chlewni w Holandii – mówi Terry Emonds, kierownik fermy tuczu w Holandii, w której produkuje się około 3500 tuczników rocznie.

Zdaniem Emondsa trudno zdiagnozować, dlaczego nagle ceny się załamały. Oczywiście, nie chodzimy do restauracji, ale zaczęliśmy trochę więcej grillować. Wydaje się jednak, że kluczową rolę odegrało zawieszenie produkcji w jednej z największych niemieckich rzeźni.

– Spowodowało to, że liczba ubojów spadła. Wówczas rynek zaczął się zapełniać tucznikami i równowaga na rynku się zachwiała. W Niemczech ceny zaczęły dołować, a jeśli tuczniki tanieją w Niemczech, rynki w Holandii, Danii, a także w Polsce podążają za liderem w Europie – wyjaśnia Holender.

Dodaje również, że poza sytuacją rynkową, w jego kraju producenci świń borykają się również z innymi problemami. Chcesz wiedzieć jakimi. Obejrzyj cały wywiad Terrym Emondsem.Picture of the author
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)