StoryEditor

V Forum Rolników i Agrobiznesu: Uzależniliśmy się od importu warchlaków do tuczu

– Mieliśmy w 2014 r. opracowaną strategię odbudowy pogłowia świń w Polsce, ale nie udało się jej wdrożyć. Dziś za to płacimy – uważa Witold Choiński, prezes Związku Polskie Mięso. Zobacz, co jego zdaniem trzeba zrobić, aby polska produkcja świń ruszyła z kopyta.   
26.11.2020., 16:11h

 Polska jest 5. największym importerem mięsa wieprzowego w Europie, mimo że jeszcze kilkanaście lat temu byliśmy jego eksporterem. Mamy 1,8 mln zł ujemnego bilansu w wieprzowinie, a pogłowie świń spadło w ciągu ostatnich 10 lat o ok. 35%, przez co cała krajowa produkcja tego gatunku mięsa jest uzależniona od importu prosiąt i warchlaków – mówił podczas wczorajszego Forum Rolników i Agrobiznesu Witold Choiński prezes Związku Polskie Mięso. 

W tym samym czasie produkcja żywca wieprzowego w Polsce spadła z 2,8 mln ton (2007) do 2,2 mln ton (2019), a 4-krotnie z 1,8 mld zł do 8,3 mld zł wzrósł import żywych świń i produktów wieprzowych – to ponad 400% wzrostu.

Niestety zdaniem naszego eksperta, najgorsze jest to, że nie mamy koncepcji rozwoju produkcji świń w Polsce. Od lat piętrzą się utrudniania w uzyskaniu przewagi kosztowej w porównaniu do kluczowych producentów wieprzowiny w UE. Wciąż mamy bardzo rozdrobnioną produkcję. Jego zdaniem w Niemczech 71% produkcji świń jest wytwarzane w 10 tys. gospodarstw o wielkości 1000 szt. i więcej. U nas funkcjonuje jedynie ok. 1000 gospodarstw wyspecjalizowanych odpowiadających za 25% krajowej produkcji. ...

Pozostało 59% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. maj 2024 23:52