Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>Porady KRUS>

Rolnicy zwolnieni ze składek KRUS, ale dostają nakazy płatnicze. O co chodzi?

Obrazek

W naszej redakcji rozdzwoniły się telefony. Rolnicy pytają jak to jest, że rząd i resort rolnictwa zapowiadali zwolnienie osób posiadających gospodarstwo rolne i ubezpieczonych w KRUS z płacenia składek za II kwartał 2020 roku. Tymczasem gospodarze otrzymują nakazy płatnicze za II kwartał z KRUS. Wyjaśniamy dlaczego tak jest.

Grzegorz IgnaczewskiBartłomiej Czekała17 kwietnia 2020, 14:13
Przypomnijmy, że w ramach tzw. tarczy antykryzysowej rząd postanowił zwolnić nie tylko przedsiębiorców z płacenia składek na ZUS za II kwartał 2020 roku, lecz także rolników z płacenia składek na KRUS (wnioskował o to prezydent Andrzej Duda). Wszystko z powodu pandemii koronawirusa i w ramach wsparcia dla gospodarstw rolnych borykających się z płynnością finansową.

Za II kwartał br składki należne KRUS pokryte zostaną z budżetu państwa, ale nie wszystkie. Rolnicy zostali zwolnieni z obowiązku zapłaty za kwiecień, maj i czerwiec składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, ale muszą zapłacić składki na ubezpieczenie zdrowotne, wypadkowe i macierzyńskie. Przypomnijmy jednak, że ubezpieczenie zdrowotne za rolników posiadających do 6 ha przeliczeniowych pokrywa cały czas budżet państwa, nie powinni oni więc otrzymać składki na to ubezpieczenie na nakazie płatniczym za II kwartał 2020 roku.

To właśnie dlatego do rolników trafiają teraz zgodnie z normalnych harmonogramem nakazy płatnicze z kwotami do zapłaty, ale są to należne składki wypadkowe, zdrowotne i macierzyńskie. Składka emerytalno-rentowa za II kwartał br do zapłaty dla rolników wynosi 0 zł, bo pokrywa ją KRUS z budżetu.

Jednak mimo konieczności zapłaty za wspomniany okresy tych trzech składek rolników ma spotkać inne udogodnienie. Jak udało nam się ustalić w KRUS, termin zapłaty tych składek ma być wydłużony do końca czerwca br.

Jak informuje KRUS, zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe za drugi kwartał 2020 r. dotyczy rolników i domowników podlegających ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu, w tym podlegających temu ubezpieczeniu na wniosek i tych za których składka ta jest należna w podwójnej wysokości w związku z prowadzeniem pozarolniczej działalności gospodarczej lub z tytułu współpracy przy prowadzeniu tej działalności.

Przypomnijmy, że zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe za drugi kwartał 2020 r. jest ustawowe, oznacza to, że przysługuje ono bez konieczności składania wniosków w tej sprawie.Picture of the author
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)