Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Narodowego holdingu spożywczego jeszcze nie ma, ale jest pełnomocnik ds. jego utworzenia

09.02.2019

Drukuj

Narodowego holdingu spożywczego jeszcze nie ma, ale jest pełnomocnik ds. jego utworzenia

Artykuł dostępny

O planach powołania narodowego holdingu spożywczego mówiło się jeszcze za czasów ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela. W jego skład miały wejść:
  • Krajowa Spółka Cukrowa,
  • Elewarr,
  • rynki hurtowe
  • pozostałe spółki należące do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Jak widać do holdingu mają wejść tzw. resztówki, czyli firmy, które nie zostały sprywatyzowane w latach 90. Celem holdingu ma być aktywne oddziaływanie na rynek rolny i przeciwdziałanie wahaniom cen, które szkodzą rolnikom.  W lipcu zeszłego roku premier Mateusz Morawicki zapowiedział nawet, że rząd chce odbudować państwową interwencję w rolnictwie, która jest niezbędna do stabilizacji cenowej. - Będziemy do tego dążyć, żebyśmy kontraktowali poszczególne kategorie produktów odpowiednio wcześnie w procesie wegetacyjnym, np. wiosną dla owoców miękkich, a nie kiedy jest za późno – mówił M. Morawiecki.

r e k l a m aO holdingu na razie zrobiło się cicho, ale z interpelacji poselskich wiemy, że prac nad jego powstaniem cały czas trwają. Kieruje nimi powołany w listopadzie zeszłego roku pełnomocnik Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa ds. utworzenia Polskiego Holdingu Spożywczego. Został nim na okres próbny Andrzej Zbróg. Jego miesięczne wynagrodzenie to, zgodnie z przewidzianym na tym stanowisku zaszeregowaniu, kwota w przedziale 10 000-19 000 złotych brutto.

Do głównych obowiązków Pełnomocnika należy:
  • opracowanie koncepcji tworzenia i rozwoju Narodowego Holdingu Spożywczego,
  • przygotowanie wybranych spółek do jego utworzenia,
  • wdrożenie i monitorowanie utworzenia holdingu.

Organizacyjnie stanowisko Pełnomocnika podlega bezpośrednio Dyrektorowi Generalnemu KOWR, któremu raportuje przebieg prac i przedkłada wykaz realizowanych czynności.

Polecany artykuł

Misja ministra w Zjednoczonych Emiratach ArabskichJednocześnie w ramach realizacji rządowego „Planu dla wsi” powołany został Zespół do spraw opracowania koncepcji utworzenia Krajowej Grupy Spożywczej. „Prowadzi on  analizy i konsultacje, polegające na przeglądzie biznesowym i prawnym podmiotów nadzorowanych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. W pracach nad utworzeniem Krajowej Grupy Spożywczej uwzględnione zostaną problemy zgłaszane przez środowiska rolników, plantatorów i producentów” - napisał w skierowanym do posłów piśmie minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.   wk

Polecane dla Ciebie:

article icon

Rynek zbóż: stawki na krajowym rynku w dół

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii