StoryEditor

Obowiązkowe ćwiczenia wojskowe 2023. Czy rolnicy otrzymają powołania i będą musieli odbyć szkolenie w armii?

Od kilkunastu dni do opinii publicznej docierają informacje o planowanych przez resort obrony narodowej i Wojsko Polskie na styczeń 2023 roku obowiązkowych ćwiczeniach wojskowych dla rezerwistów, którzy odbyli kiedyś służbę wojskową i złożyli przysięgę. Okazuje się jednak, że te plany dotyczą nie tylko żołnierzy rezerwy, lecz także inne osoby, które maja za sobą wizytę w dawnych komisjach poborowych przeprowadzanych przez wojskowe komendy uzupełnień w całym kraju. Wojsko chce też mieć w swoich szeregach na szkoleniach ludzi wykształconych w konkretnych zawodach. My sprawdziliśmy, czy na listach Wojska Polskiego znajdą się także rolnicy.
13.12.2022., 18:12h
Rolnicy od stuleci żywią i bronią Polaków. W naszej historii niemal zawsze pierwsi stawali na wezwanie by bronić nie tylko swojego dobytku, rodzin i wsi, lecz całego kraju. Ostatnie 30 lat upłynęło nam w pokoju, co skutkowało także zniesieniem obowiązku zasadniczej służby wojskowej, któremu podlegali także rolnicy. Wybuch wojny w Ukrainie zmieniło sytuację i teraz Ministerstwo Obrony Narodowej razem z Wojskiem Polskim planuje oprócz rozbudowy armii zawodowej także szkolenie i powoływanie na ćwiczenia wojskowe żołnierzy rezerwy oraz osoby, które mają za sobą wizytę w Wojskowej Komendzie Uzupełnień na komisji poborowej, ale nie trafiły do wojska z uwagi na kontynuację nauki, pracę zawodową lub inne sytuacje losowe. O co więc dokładnie chodzi w planowanych powołaniach na obowiązkowe ćwiczenia wojskowe?

Ministerstwo Obrony Narodowej planuje obowiązkowe ćwiczenia wojskowe


Według planów Ministerstwa Obrony Narodowej w 2023 roku planowane jest wezwanie na obowiązkowe ćwiczenia wojskowe w jednostkach w całym kraju ponad 200 tys. osób. Jak mówił na antenie Polskiego Radia Jedynka szef MON Mariusz Błaszczak, obecnie Siły Zbrojne RP liczą o...
Pozostało 88% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
03. grudzień 2023 22:42