Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

Dopłaty bezpośrednie 2022: co się stanie jeśli nie zdążysz?

Obrazek

ARiMR przypomina, że trwa nabór wniosków o dopłaty bezpośrednie i płatności obszarowe. Lepiej nie czekać do ostatniej chwili, tym bardziej, że wnioski można składać tylko elektronicznie. Co się stanie, gdy nie zdążysz lub trzeba będzie zrobić korektę?

Dorota Kolasińska13 kwietnia 2022, 15:26

Agencja informuje, że do 11 kwietnia br. rolnicy złożyli 160 tys. wniosków o płatności bezpośrednie i obszarowe z PROW za 2022 rok. W ubiegłym roku 20 kwietnia liczba złożonych wniosków była dwukrotnie większa. W 2021 roku wnioski o dopłaty bezpośrednie złożyło ok. 1,3 mln rolników. Do 30 czerwca 2022 r. będzie trwać realizacja płatności końcowych za 2021 rok. Dotychczas ARiMR wypłaciła 15,3 mld zł z tytułu dopłat bezpośrednich i ok. 3,07 mld zł w ramach płatności obszarowych z PROW za 2021 r.

Lepiej nie zostawiać składania wniosku na ostatnią chwilę, tym bardziej jeśli zamierzasz robić to po raz pierwszy. W tym roku zmienił się sposób logowania do systemu oraz pojawiło się kilka nowych punktów. Sprawdź te wszystkie zmiany TUTAJ. Wnioski Agencja będzie przyjmować do 16 maja br., na razie nie ma informacji o wydłużeniu terminów składania dokumentów, tak jak to miało miejsce w zeszłym roku. Wówczas nabór został wydłużony o miesiąc.

Dopłaty bezpośrednie 2022: ważne terminy

Jeśli rolnik nie zdąży w tym terminie, wniosek można wysłać co prawda do 10 czerwca 2022 r., ale wówczas dopłaty będą pomniejszone o 1 proc. za każdy roboczy dzień opóźnienia. Jeżeli z kolei rolnik pomylił się podczas składania wniosku, korekty można wysłać, bez żadnych sankcji do 31 maja. Natomiast, jeśli rolnik spóźni się z korektą, dopłaty zostaną pomniejszone analogicznie jak w przypadku standardowych wniosków.

Agencja ponadto zachęca do ubiegania się o UPP (uzupełniającą płatność podstawową) do gruntów ornych. Lista jest TUTAJ.

Zwiększona też została liczba pakietów w ramach działania rolno-środowiskowo-klimatycznego. Rolnicy zainteresowani tym rodzajem wsparcia mogą starać się o dofinansowanie na Ekstensywne użytkowanie łąk i pastwisk (Pakiet 8) oraz Retencjonowanie wody (Pakiet 9).

- Rolnicy, którzy nie mają komputerów lub obawiają się, że sami nie poradzą sobie z wypełnieniem wniosku przez internet, mogą liczyć na pomoc techniczną pracowników Agencji. Zachęcamy, by nie zwlekać ze składaniem dokumentów – czytamy w komunikacie ARiMR.

Dorota Kolasińska na podst. ARiMR

Fot. archiwumPicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)