StoryEditor

Dopłaty bezpośrednie 2022: co się stanie jeśli nie zdążysz?

ARiMR przypomina, że trwa nabór wniosków o dopłaty bezpośrednie i płatności obszarowe. Lepiej nie czekać do ostatniej chwili, tym bardziej, że wnioski można składać tylko elektronicznie. Co się stanie, gdy nie zdążysz lub trzeba będzie zrobić korektę?
13.04.2022., 15:04h

Agencja informuje, że do 11 kwietnia br. rolnicy złożyli 160 tys. wniosków o płatności bezpośrednie i obszarowe z PROW za 2022 rok. W ubiegłym roku 20 kwietnia liczba złożonych wniosków była dwukrotnie większa. W 2021 roku wnioski o dopłaty bezpośrednie złożyło ok. 1,3 mln rolników. Do 30 czerwca 2022 r. będzie trwać realizacja płatności końcowych za 2021 rok. Dotychczas ARiMR wypłaciła 15,3 mld zł z tytułu dopłat bezpośrednich i ok. 3,07 mld zł w ramach płatności obszarowych z PROW za 2021 r.

Lepiej nie zostawiać składania wniosku na ostatnią chwilę, tym bardziej jeśli zamierzasz robić to po raz pierwszy. W tym roku zmienił się sposób logowania do systemu oraz pojawiło się kilka nowych punktów. Sprawdź te wszystkie zmiany TUTAJ. Wnioski Agencja będzie przyjmować do 16 maja br., na razie nie ma informacji o wydłużeniu terminów składania dokumentów, tak jak to miało miejsce w zeszłym roku. Wówczas nabór został wydłużony o miesiąc.

Dopłaty bezpośrednie 2022: ważne terminy

Jeśli rolnik nie zdąży w tym terminie, wniosek można wysłać co prawda do 10 czerwca 2022 r., ale wówczas dopłaty będą pomniejszone o 1 proc. za każdy roboczy dzień opóźnienia. Jeżeli z kolei rolnik pomylił się podczas składania wniosku, korekty można wysłać, bez żadnych sankcji do 31 maja. Natomiast, jeśli rolnik spóźni się z korektą, dopłaty zostaną pomniejszone analogicznie jak w przypadku standardowych wniosków.

Agencja ponadto zachęca do ubiegania się o UPP (uzupełniającą płatność podstawową) do gruntów ornych. Lista jest TUTAJ.

Zwiększona też została liczba pakietów w ramach działania rolno-środowiskowo-klimatycznego. Rolnicy zainteresowani tym rodzajem wsparcia mogą starać się o dofinansowanie na Ekstensywne użytkowanie łąk i pastwisk (Pakiet 8) oraz Retencjonowanie wody (Pakiet 9).

- Rolnicy, którzy nie mają komputerów lub obawiają się, że sami nie poradzą sobie z wypełnieniem wniosku przez internet, mogą liczyć na pomoc techniczną pracowników Agencji. Zachęcamy, by nie zwlekać ze składaniem dokumentów – czytamy w komunikacie ARiMR.

Dorota Kolasińska na podst. ARiMR

Fot. archiwum

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
11. grudzień 2023 09:54